Ефективна адаптація демобілізованих військовослужбовців до цивільного життя можлива за умов результативного працевлаштування, розвитку самозайнятості. За результатами онлайн-опитування «Актуальні потреби та бачення можливостей для кар’єрного і професійного зростання ветеранів», проведеного серед ветеранів і ветеранок у січні 2024 р., майже 63 % діючих військовослужбовців були зацікавлені зайнятися власною справою, 11 % уже мають власну справу, 17 % уважають за краще працювати за наймом [1]. Своєю чергою майже 50 % ветеранів, які на цей час не відбувають службу в Силах оборони України, підтвердили бажання зайнятися власною справою. Разом з тим понад 12 % опитаних ветеранів уже мають власну справу, 10 % схильні працювати найманими працівниками. Це свідчить про посилення зацікавленості як ветеранів, так і діючих військовослужбовців до започаткування власної справи та розвитку підприємництва. Відповідно, це потребує поліпшення консультативної підтримки ветеранів з питань започаткування власної справи та ведення бізнесу, з урахуванням професійного досвіду, навичок та умінь ветеранів, отриманих під час військової служби.
Проте досі поінформованість як ветеранів, так і діючих військовослужбовців щодо можливостей забезпечення професійної перепідготовки, підтвердження навичок та кваліфікацій, здобутих під час військової служби, є недостатньою. Згідно з результатами названого опитування, майже 68 % респондентів не мають інформації про державні програми навчання та перепідготовки для ветеранів [2]. А це означає, що адаптація демобілізованих військовослужбовців до цивільного життя може відбуватися значно повільніше, ніж можливо.
Для підвищення результативності процесу професійної адаптації та працевлаштування ветеранів, треба активізувати проведення інформаційних кампаній з питань започаткування та ведення бізнесу. Програми підтримки самозайнятості ветеранів як з боку держави, так і громадських організацій існують. Зокрема, Міністерство економіки України, Державна служба зайнятості (за підтримки АТ «Ощадбанк», АТ КБ «Приватбанк», ДП «Дія») надають гранти ветеранам у формі безповоротної, безпроцентної державної допомоги на створення та розвиток власного бізнесу. Для учасників бойових дій та/або осіб з інвалідністю внаслідок війни, зареєстрованих як фізичні особи – підприємці, надають грант у сумі до 250 тис. грн – за умови створення одного робочого місця, від 250 тис. до 500 тис. грн – за умови створення двох робочих місць, від 500 тис. до 1 млн грн – за умови або створення чотирьох робочих місць, або наявності стажу фізичної особи – підприємця не менше 12 місяців, або співфінансування 30 % вартості проєкту власними чи кредитними коштами [3].
Для успішного започаткування власного бізнесу важливо інформувати ветеранів про можливості кар’єрного консультування, яке може допомогти з пошуком роботи, складанням резюме, підготовкою до співбесіди [4]. Отримання ветеранами досвіду розроблення бізнес-плану (за сприяння як Державної служби зайнятості, так і громадських організацій) може істотно підвищити результативність реалізації їхніх проєктів.
Однак зрозуміло, що не кожна людина має підприємницькі навички та зацікавлена вести власний бізнес. Саме тому важливо забезпечувати професійну адаптацію ветеранів за допомогою професійного навчання або перепідготовки за найзатребуванішими професіями. Так, Державна служба зайнятості пропонує професійне навчання для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни для здобуття повної або часткової професійної кваліфікації – у закладах професійної (професійно-технічної) освіти. Відповідно, передбачено організувати професійне навчання у спосіб первинної професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації, у тому числі на курсах цільового призначення [5]. Учасники бойових дій також можуть отримати ваучери на навчання та скористатися платформами онлайн-навчання [6].
Водночас результати опитування «Актуальні потреби та бачення можливостей для кар’єрного і професійного зростання ветеранів» свідчать, що ветерани та діючі військовослужбовці під час проходження військової служби здобули нові професійні навички та вміння, які можуть бути корисними в цивільному житті (рис. 1).

Рис. 1. Нові професійні навички та вміння, отримані ветеранами під час проходження військової служби
Джерело: «Актуальні потреби та бачення можливостей для кар’єрного і професійного зростання ветеранів».
Водночас постає питання, яким чином ветерани можуть підтвердити здобуті навички та професійні кваліфікації? Чи обізнані діючі військовослужбовці та ветерани про можливості підтвердження професійних кваліфікацій та навичок, здобутих під час військової служби, у кваліфікаційних центрах? Насправді саме кваліфікаційні центри можуть здійснювати присвоєння, підтвердження повних та/або часткових професійних кваліфікацій, оцінювати та визнавати результати навчання, здобуті шляхом неформальної або інформальної освіти. На 02 грудня 2024 р. кількість кваліфікаційних центрів, акредитованих Національним агентством кваліфікацій і центрів, що працюють за декларацією, становила 135 одиниць [7]. Протягом дев’яти місяців 2024 р. найпоширенішими професійними кваліфікаціями, за якими кваліфікаційні центри видавали сертифікати, були електрогазозварник, енергетичний аудитор будівель, косметик, кухар, оператор-інструктор дистанційно керованого безпілотного літального апарату, монтажник санітарно-технічних систем і устаткування та ін. [8] Для ветеранів та діючих військовослужбовців кваліфікаційні центри, розташовані у 20 різних регіонах України, пропонують послуги щодо підтвердження професійних кваліфікацій, здобутих під час військової служби.
Загалом практика свідчить, що для прискорення професійної адаптації як ветеранів, так і діючих військовослужбовців до цивільного життя, треба краще їх інформувати про можливості підтвердження навичок і кваліфікацій, здобутих під час військової служби. Це можна здійснювати як у кваліфікаційних центрах, акредитованих Національним агентством кваліфікацій, так і в центрах, що працюють за декларацією. Отже, варто розміщувати та поширювати інформаційно-довідкові матеріали щодо можливості підтвердження професійних кваліфікацій у соціальних мережах, серед волонтерських організацій. Важливо також сприяти зростанню центрів ветеранського розвитку та ветеранських просторів, поліпшувати інформування жителів громад щодо e-карти послуг для ветеранів війни [9].
____________________________________________________________________________
[1] Онлайн-опитування серед ветеранів і діючих військовослужбовців «Актуальні потреби та бачення можливостей для кар’єрного і професійного зростання ветеранів», проведеного Українським ветеранським фондом Мінветеранів у січні 2024 року. URL: https://veteranfund.com.ua/wp-content/uploads/2024/02/pracevlashtuvanna…
[2] Див.: URL: https://veteranfund.com.ua/wp-content/uploads/2024/02/pracevlashtuvanna…
[3] Грант для ветеранів та членів їхніх сімей. Державна служба зайнятості. URL: https://dcz.gov.ua/people/ubd
[4] Див.: URL: https://www.dcz.gov.ua/other/veteran ; https://osvita.diia.gov.ua/courses/grants-for-veterans ; https://veteranhub.com.ua/konsultatsii-z-poshuku-roboty-dlia-veteraniv-…
[5] Про реалізацію експериментального проєкту з організації професійного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни в закладах професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості : Постанова Кабінету Міністрів України від 15.09.2023 № 984. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984-2023-%D0%BF#Text
[6] Див.: URL: https://eosvita.dcz.gov.ua/
[7] Див.: URL: https://nqa.gov.ua/news/dajdzest-nacionalnogo-agentstva-kvalifikacij-za…
[8] Освіта і наука в Україні в період глобальних викликів сьогодення : матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції. Київ : ДП «Експрес-об’ява», 2024. С. 21
[9] Див.: URL: https://app.powerbi.com/view?r=eyJrIjoiNjNkMjc3ZDgtM2ZlNS00ZTY4LTg0OWQt…
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Зображення: НІСД