Відмова МВФ у надані Україні чергового траншу кредитної допомоги: правда чи фейк? Коментар експерта НІСД

Поділитися:

Надаючи коментар до “новини” про скасування МВФ траншу у 500 млн. дол. США для України, треба звернути увагу на непрофесіоналізм фахівців медіа, “експертів” та “аналітиків”. Не перше десятиріччя працює Україна з МВФ та отримує кредитні кошти від цієї міжнародної організації. Не перший рік ми отримуємо макрофінансову допомогу від ЄС, але, на жаль, багато хто із задоволенням повторив і “прокоментував” цю помилкову інформацію.

Україна отримує кредити МВФ на основі підписаних Меморандуму та Листа про наміри, після прийнятого рішення Радою Директорів Фонду. Поява “нового”, не в рамках графіку МВФ, траншу – це явний фейк, який ще й подано на суму макрофінансової допомоги, яку Україна очікує від ЄС – 500 млн. Євро. Програма з МВФ становить 3,9 млрд. дол. США. В грудні 2018 року Україна отримала перший транш в обсязі 1,4 млрд. дол. США, який було направлено на підвищення валютних резервів НБУ.

Наступні два транші по 1,3 млрд. дол. США кожний очікуються протягом 2019 року, перший у травні – червні. Мінфін України, коментуючи роботу місії МВФ, неодноразово інформував щодо майбутнього візиту у травні оцінювальної місії, а також стану виконання умов Меморандуму. Дійсно, більшість умов для отримання другого траншу перебувають у стані виконання. Дійсно, МВФ не в захваті від рішення Конституційного Суду України (КС), але це є нормальною плановою співпрацею з міжнародними організаціями.

Надання Україні чергового траншу кредитної допомоги від МВФ
Фотобанк Національного банку України

Водночас, в березні Україна очікувала кошти макрофінансової допомоги ЄС. Дійсно, в обсязі 500 млн, але не доларів США, а Євро. За повідомленнями Мінфіну Україна не встигає виконати вчасно всі умови меморандуму з ЄС і не може очікувати на надходження коштів у березні. Розуміючи це, Міністерством фінансів 13 березня було дорозміщено єврооблігації на суму 350 млн. дол. США зі ставкою купона 9,75% річних. Розміщення цінних паперів, відповідно до інформації Мінфіну, було зроблено в рамках плану зовнішніх запозичень на поточний рік. Попередньо Мінфін повідомляв, що невиконаними залишаються 5 з 12 індикаторів для отримання коштів ЄС.

Рішення КС, звичайно, зашкодило довірі інвесторів до нас. Це питання неможливо залишати в тому вигляді, яким воно є сьогодні. Про необхідність подальших кроків щодо боротьби з корупцією звертаються до України представники МВФ, Світового банку, Європейського союзу. Роботу над поновленням кримінальної відповідальності за незаконне збагачення безумовно необхідно вести. Але вся важка робота, яка ведеться Україною по виконанню умов меморандумів, не виключає серйозного професійного відношення медіа і “експертів” до подання інформації про співпрацю України з міжнародними фінансовими організаціями.

Колосова В.П., д.е.н., головний консультант відділу зовнішньоекономічної політики Національного інституту стратегічних досліджень