Експерт НІСД взяв участь у презентації попередніх результатів дослідження «Як фінансування комунальних підприємств обмежує конкуренцію»

Поділитися:

21 лютого 2020 р. головний консультант відділу секторальної економіки центру економічних і соціальних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Бєлашов Євгеній взяв участь у презентації попередніх результатів дослідження «Як фінансування комунальних підприємств обмежує конкуренцію», яка проводилась Центром економічної стратегії за підтримки проєкту ЄС «Підтримка Антимонопольного комітету України у впровадженні правил державної допомоги» та інформаційного сприяння аналітичної системи YouControl.

У презентованому дослідженні проаналізовано користь комунальних підприємств для місцевих громад, проблеми, притаманні їх функціонуванню, показники державної допомоги, яку вони отримують, та її вплив на рівень ринкової конкуренції.

На думку фахівців НІСД, комунальні підприємства, за умови ефективного керівництва та прозорого функціонування, можуть бути потужним інструментом вирішення проблем місцевих громад, насамперед у випадку природних монополій, відсутності конкурентного ринку певних специфічних послуг або у разі критичної необхідності досягнення певного суспільного ефекту. Проте участь комунальних підприємств у тендерах має і негативні аспекти, оскільки у багатьох випадках вони користуються суттєвими перевагами, які спотворюють умову рівності учасників торгів. Так, наприклад, комунальні підприємства у сфері транспорту можуть мати на балансі рухомий склад, власні споруди, ремонтні ділянки, місця для паркування тощо, тоді як приватні перевізники такі об’єкти зазвичай орендують (або купують), що збільшує вартість послуг, які пропонуються ними для участі у тендерних процедурах. Отже, участь комунальних підприємств транспортного сектору у тендерних змаганнях на загальних засадах з метою отримання комерційного ефекту негативно впливатиме на вільну конкуренцію у сфері транспортних перевезень, що потребує законодавчого врегулювання цього питання.

У заході взяли участь представники органів державної влади, міжнародних організацій, комунальних підприємств, громадських організацій, вищих навчальних закладів та наукових установ.