Експерт НІСД взяв участь у роботі круглого столу, присвяченого транскордонному співробітництву

Поділитися:

Завідувач відділу досліджень Західного регіону Володимир Химинець виступив із доповіддю під час науково-практичного круглого столу «Розвиток транскордонного співробітництва України в умовах євроінтеграції: стан, виклики, перспективи», який проходив 10-11 лютого 2020 року в м. Ужгороді (Зала засідань вченої ради УжНУ).

У заході взяли участь представники юридичного факультету УжНУ, Закарпатської обласної ради,  Інституту економіко-правових досліджень Національної академії наук України, Центральноєвропейської служби сприяння транскордонним ініціативам (Угорщина), Європейського об'єднанням територіального співробітництва «Тиса».

Об’єднуючою ідеєю круглого столу стало усвідомлення процесу транскордонного співробітництва не тільки як драйвера соціально-економічного зростання, але й одного із факторів пришвидшення євроінтеграції. Багатьма учасниками в ході виступів було підкреслено особливу роль транскордонного співробітництва в розвитку Закарпатської області, яка межує із чотирма країнами-членами ЄС, і яка є учасником низки успішних проєктів (зокрема, створення міжнародної асоціації “Карпатський єврорегіон” ).

При цьому, в сучасних умовах експерти та науковці виділяють перспективні напрями політики сприяння транскордонному співробітництву: це, насамперед, створення прикордонних преференційних зон та міжнародних кластерів як точок економічного зростання, і економічне та культурне зближення прикордонних регіонів.

В цьому контексті проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків УжНУ Мирослава Лендьел підкреслила: «Зараз ми потребуємо на кордонах України та ЄС фахівців, які б вивчали потенціал взаємодії між країнами із прагматичної точки зору… Спираючись на наявний досвід сьогодні, ми можемо визначити, які форми транскордонного співробітництва є ефективними, оптимальними, такими, що приносять користь народам по обидва боки кордону».

Поділяючи таку думку, голова Закарпатської обласної ради Михайло Рівіс зазначив: «Цей захід є надзвичайно важливим, адже транскордонне співробітництво є одним із найважливіших та найпріоритетніших напрямів у стратегії розвитку нашої області, яка була затверджена на останньому засіданні обласної ради».

Доповідь Володимира Химинця із темою «Транскордонне співробітництво як драйвер економічного розвитку ОТГ» була присвячена механізмам використання транскордонного співробітництва в ході поглиблення економічних, соціальних, науково-технічних, екологічних, культурних зв’язків між територіальними громадами України  та відповідними суб’єктами сусідніх країн, що обумовлює формування та активізацію економічних кластерів. Доповідач наголосив, що основними передумовами регіонального розвитку є наявність стратегії розвитку регіону, територіальне розміщення природних ресурсів, наявність об’єктів культурної спадщини, інвестиційна привабливість.