Експерт НІСД взяв участь у звітній пресконференції щодо реалізації проєкту регіонального розвитку «Розвиток інфраструктури у сфері туризму і рекреації Закарпаття»

Поділитися:

 Завідувач відділу досліджень Західного регіону Володимир Химинець взяв участь у річній звітній пресконференції щодо реалізації проєкту регіонального розвитку «Розвиток інфраструктури у сфері туризму і рекреації Закарпаття шляхом реставрації пам’ятки архітектури національного значення – Невицького замку (перша черга невідкладних робіт), який реалізується за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу», яка відбулась в прес-центрі Закарпатської обласної державної адміністрації.

Володимир Химинець зазначив, що основною ідеєю проєкту є використання потенціалу туристичної галузі Закарпатської області, розвиток місцевих підприємств та формування нових робочих місць, проведення ярмарок та фестивалів, відродження ремесел. Реалізація проєкту допомагає розвивати зелений туризм, місцеву крафтову сільськогосподарську та лісівничу продукцію, а також є стимулом до відродження майстерень та історичних традицій ковальства, гончарства тощо.

Під час пресконференції виступили заступниця голови Закарпатської обласної державної адміністрації Ольга Травіна, начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту культури Закарпатської ОДА Томаш Сопко, а заступниця голови Ужгородської РДА Рената Манайло-Приходько та історик, голова ГО «Невицький замок» Олександр Дзембас представили результати першого, так званого «м’якого» етапу проєкту.

Ольга Травіна підкреслила важливість даного проєкту:  «За цей період виконано масштабні пошуково-дослідницькі роботи, написано монографію про історію Невицького замку авторства Олександра Дзембаса».

Продовжуючи думку заступниці голови Закарпатської ОДА, Томаш Сопко повідомив, що «на даний момент розроблено проєктро-кошторисну документацію, яка погоджена з Міністерством культури. Документи будуть передані в управління містобудування та архітектури ОДА, яке, вочевидь, вже у січні наступного року оголосить тендер на проведення будівельно-реставраційних робіт. Відтак, навесні розпочнуться роботи з відновлення даху основної вежі і реставрація малої вежі – барбакану».

«Ми завершили «м’яку» частину проєкт,  в рамках якої було створено сучасний інтерактивний сайт з історії і сучасності Невицького замку. На сайті також розміщено аудіогід для туристів 12-ма мовами. На території замку встановлено модульні офіси і санітарний блок, відеонагляд, нічну підсвітку, лавки та смітники», – повідомила Рената Манайло-Приходько.

Олександр Дзембас наголосив, що слід максимально зберегти автентику споруди, поєднавши це з розвитком туризму, відновити роботу археологічної експедиції на території замку, аби згодом продовжити його реставрацію.

Ольга Травіна запевнила медійників, що облдержадміністрація регулярно інформуватиме громадськість про хід реалізації проєкту з реставрації Невицького замку.