Експерти НІСД Діана Баринова та Віктор Нестеренко взяли участь у заходах в рамках тижня України в Кувейті

Поділитися:

Експерти відділу досліджень Східного регіону у м. Харкові центру регіональних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень, представники ГО «Польсько–українська аграрна асоціація» та Польсько-української господарчої Палати Діана Баринова та Віктор Нестеренко взяли участь у заходах в рамках тижня України в Кувейті.

«Програма тижнів України в Кувейті складалася із 20 заходів різного напрямку та була покликана максимально презентувати потенціал України та її територій у різних сферах: спорт, мистецтво, освіта та бізнес», - зазначає завідувачка відділу досліджень Східного регіону у м. Харкові Діана Баринова.

«Ми прийняли рішення взяти участь у цих заходах та підтримати ініціативу Посольства України в Кувейті, враховуючи дуже великий інтерес з боку наукового, громадського та бізнес-середовища України до країн Близького Сходу. Зацікавленість України у розвитку торговельно-економічного співробітництва з країнами Близького Сходу обумовлена їхньою відносною географічною близькістю, значним попитом на українську продукцію — насамперед, металургії та сільського господарства, а також хімічної промисловості та машинобудування, можливістю диверсифікації джерел постачання енергоресурсів, значним інвестиційним потенціалом. Кувейт серед цих країн має значний потенціал для всебічної співпраці з Україною. Ця країна зараз динамічно розвивається та має відповідні потреби, які у свою чергу можуть стати новими можливостями для українського бізнесу та науки», - підсумовує Діана Баринова.

Основні події тижня

21- 22 січня в ТПП Кувейту розпочав роботу українсько-кувейтський Бізнес-форум, в якому взяли участь близько 30 компаній з різних областей України, які прибули до Кувейту для презентації передових досягнень у сфері смарт-технологій, легкої та харчової промисловості, медицини, моди, туристичних сферах, інвестиційних напрямках. В урочистій церемонії відкриття взяли участь заступник Міністра нафти Шейх Німр Ас-Сабах, перший заступник Голови ТПП Кувейту Абдуль Вагаб М. Аль-Ваззан та Посол України в Державі Кувейт Олександр Балануца. На заході були присутні представники бізнес-кіл Кувейту, іноземного дипломатичного корпусу, української діаспори, провідні ЗМІ Кувейту, делегація українського бізнесу та наукової громадськості. Під час бізнес-форуму були презентовані українські компанії, які представили можливості співробітництва, провели переговори B2B, та продемонстрували зразки своєї продукції на виставкових стендах у приміщенні ТПП Кувейту.

«Нам вдалося провести багато переговорів та знайти цікаві та перспективні контакти, які згодом можна трансформувати у системну співпрацю в різних сферах. І основне завдання в умовах реформ в Україні – це підвищення можливостей для розвитку економіки та територій саме на рівні місцевого самоврядування, залучення потенціалу об’єднаних територіальних громад України», - зазначає головний консультант відділу досліджень Східного регіону у м. Харкові центру регіональних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Віктор Нестеренко.

Також в рамках культурної програми Тижнів України в Кувейті 21 січня в ТРЦ «Avenues» відбувся вечір українського мистецтва під гаслом «МУЗИКА & МОДА & АРТ – заходи, що об’єднують Україну та гідно презентують її світу» за участі українського піаніста-віртуоза та композитора, лауреата Голлівудської премії імпровізаторів Євгена Хмари, українських дизайнерок одягу і прикрас. Також було представлено фотовиставку, присвячену Дню Соборності України зі світлинами, які підкреслюють єдність та незламність українського народу. 22 січня за підтримки Національної Ради з питань культури, мистецтва та літератури Кувейту відбувся концерт українського симфонічного оркестру «Київ-Класік» під керівництвом диригента Германа Макаренка, який не залишив байдужим жодну людину в залі. 23 січня відбувся дипломатична зустріч з нагоди Дня Соборності України, в якому взяли участь Міністр Торгівлі та промисловості Кувейту Халід Аль-Родан, високопосадовці, представники бізнес-кіл Кувейту, ЗМІ, представники української діаспори, потужна українська делегація представників бізнесу та громадськості.

«Бізнес та співпраця починається з ментального сприйняття та довіри, особливо це відноситься до Східних країн, саме музика, творчість та талант українських митців тут відіграють велику роль. Вона відкриває серця і прибирає кордони. Вся українська делегація пишалася своїми співгромадянами, коли весь зал, наповнений представниками кувейтської громадськості, бізнесу, науки стоячи аплодував українцям! А ще дуже важливо що Україна має в цій країні дуже талановитого та патріотичного Надзвичайного та Повноважного Посла, який з легкістю говорить арабською та англійською мовами та на високому рівні представляє нашу країну, підкреслюючи духовну єдність між українським та кувейтським народами», - підкреслює Діана Баринова.

Довідково:

Населення країни складає близько 4,5 млн осіб, з яких тільки 1,5 млн складають араби Кувейту, інші - це вихідці з інших арабських країн – Ірану, Пакистану. Країна має найдорожчу валюту у світі – кувейтський динар, (або КД, як його називають місцеві), вартість якого 3,32 дол. США або 81 грн. Середня заробітна платня в Кувейті сягає від 2 до 4 тис. дол. США. Приріст населення - 3.3% на рік, середня тривалість життя за даними ООН - (чол./жін.): 75 років/79 років.

Цікавість до Кувейту спостерігалася з боку української влади досить давно, але періодично, у наступній хронології:

 • Січень 2003 р. – візит до Держави Кувейт Президента України Л. Кучми.
 • Грудень 2013 р. – візит до Держави Кувейт Віцепрем'єр-міністра України в рамках проведення Другого засідання Міжурядової українсько-кувейтської комісії з питань економічного, технічного та торговельного співробітництва.
 • Березень 2018 р. – зустріч Президента України Петра Порошенка та еміра Кувейта Сабаха Аль-Ахмада Аль-Джабера Ас-Сабаха, за результатами було підписано низка двосторонніх документів

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

 • Січень 2011 р. – візит до Держави Кувейт Міністра закордонних справ України.
 • Вересень 2011 р. – зустріч Міністра закордонних справ України К.І. Грищенка з Віцепрем'єр-міністром, Міністром закордонних справ Держави Кувейт шейхом М. С.Ас-Сабахом у рамках загальнополітичних дебатів 66-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.
 • Листопад 2016 р. – двосторонні політичні консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ України та Кувейту.

Міжпарламентський діалог:

 • Березень 2009 р. – візит до Кувейту делегації Верховної Ради України;
 • Жовтень 2010 р. – візит до України делегації Національної Асамблеї Держави Кувейт;
 • Травень 2016 р. - візит до Кувейту делегації Верховної Ради України на чолі з А. Артеменком та В.Пацканом;
 • Липень 2016 р. - візит до України делегації Національної Асамблеї Кувейту на чолі з Ф. Аш-Шаї.

Наявні двосторонні органи високого рівня:

 1. Міжурядова українсько-кувейтська комісія з питань економічного, технічного і торговельного співробітництва.
 2. Договірно-правова база українсько-кувейтських відносин складається з 12 укладених двосторонніх документів, ключовими з яких є:
  - Угода про економічне та технічне співробітництво між Урядом України та Урядом Держави Кувейт (2001 р.),
  - Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Кувейт про сприяння та взаємний захист інвестицій (2003 р.),
  - Угода між Урядом України та Урядом Держави Кувейт про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи та капітал (2004 р.) та інші.
 3. На території Кувейту працює Кувейтська інвестиційна адміністрація — основна урядова організація, яка здійснює управління державними інвестиціями всередині країни й за кордоном, а також відповідає за програму приватизації. Кувейтська інвестиційна адміністрація здійснює свою закордонну діяльність через Кувейтський інвестиційний офіс в Лондоні. В її оперативному управлінні знаходяться активи на суму майже $ 160 млрд.

Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, за січень-листопад 2019 року обсяг торгівлі товарами між Україною та Кувейтом склав 33,292 млн дол. Експорт товарів становить 25,64 млн дол. (181,9% від аналогічного періоду 2018 року), імпорт – 7,652 млн дол. США (146,2% до 2018 року). Сальдо торгівлі товарами залишається позитивним та становить 17,989 млн дол. США.

Українська громада

На території Кувейту тимчасово перебуває та постійно проживає близько 600 громадян України. З січня 2012 р. функціонує Громадська спілка українсько-кувейтської дружби, за ініціативи й організації членів якої проходять урочисті заходи національного та культурного характеру.

Підсумовуючи роботу представників бізнесу та науки в рамках Тижня України в Кувейті, можна виділити наступне:

 1. Роботу у напрямі розбудови відносин між Україною та Кувейтом має значні перспективи та взємну зацікавленість. Є сенс її активно продовжувати на всіх рівнях. Ефективними тут можуть бути бізнес – місії, обмінні візити у сфері науки, мистецтва, спорту, бізнесу різних напрямків. Це дозволить здолати ментальні бар’єри та вивчити культури один одного, що обов’язково потрібно для системної співпраці.
 2. Доречним буде також ретельно проаналізувати ситуацію та підготувати пакети інвестиційних пропозицій від України, спираючись на пропозиції від регіонів.
 3. Окрему увагу слід приділити співпраці у сфері освіти. Зараз ведеться робота щодо підписання відповідних Угод між Україною та Кувейтом щодо визнання українських дипломів на території Держави Кувейт. Успішне завершення цієї роботи більш широко зможе відкрити двері для кувейтських студентів в Україну, — підсумовують експерти Національного інституту стратегічних досліджень.

Вся українська делегація висловлює щиру подяку Надзвичайному та Повноважному Послу України в Кувейті Олександру Балануці та його команді за організацію та проведення заходів на високому професійному рівні та системну промоцію української науки, культури, спорту та бізнесу на території Кувейту.