Експерти НІСД взяли участь у міжнародній науково-практичній конференції «Угода про Асоціацію між Україною та ЄС і словацько-українське транскордонне співробітництво: наслідки та можливості»

Поділитися:

Радниця при дирекції Світлана Мітряєва (кандидат історичних наук, старший науковий співробітник, Заслужений діяч науки та техніки України) та головний консультант відділу досліджень Західного регіону Анатолій Головка (кандидат політичних наук) взяли участь у міжнародній науково-практичній конференції «Угода про Асоціацію між Україною та ЄС і словацько-українське транскордонне співробітництво»: наслідки та можливості» в м. Ужгород.

Організаторами конференції виступили Пряшівський університет (Інститут політології) та Ужгородський національний університет (факультет суспільних наук) за сприяння Генерального консульства Словацької Республіки в м. Ужгород.

На конференції були виголошені виступи та відбулася дискусія з наступних питань:

 • Угода про Асоціацію між Україною та ЄС як фактор транскордонного економічного співробітництва;
 • Імплементація Угоди про Асоціацію: безпековий вимір;
 • Угода про Асоціацію: українсько-словацький контекст;
 • Наукові проєкти в рамках транскордонного співробітництва Україна-ЄС;
 • Рівень «європейськості» прикордонних регіонів України: методологія аналізу та характеристика реальних практик;
 • Міграційна ситуація в Україні: наслідки для Словаччини;
 • Трансформаційні процеси як складова системних трансформацій у Словаччині та Україні;
 • Комеморативні практики постімперій в українському прикордонні;
 • Соціологічний аналіз транскордонного співробітництва в Україні та Словаччині;
 • Адміністративна реформа в Словаччині: уроки для України;
 • Бюджетна децентралізація: досвід Словаччини;
 • Включення ромських національно-культурних товариств у формат словацько-українського транскордонного співробітництва;
 • Співробітництво наукових установ України та Словаччини в рамках транскордонного співробітництва та інші.

У своєму виступі на тему «Угода про Асоціацію Україна ЄС: українсько-словацький контекст» Світлана Мітряєва зупинилася на аналізі стану реалізації угоди, а також на інших важливих моментах, які стосуються реалізації політики європейської інтеграції України та досвіду Словаччини в укладанні Угоди про Асоціацію та процесі приєднання до ЄС. 

Зокрема, вона зазначила, що з огляду на майбутні Асоціації сусідів ЄС, розрив між ЄС і тими, хто перебуває за межами Союзу, збільшується, тоді як консенсус в самому ЄС щодо долучення сусідів, стає все слабшим.

«Наразі перед Україною постає амбітний виклик при реалізації адаптаційних планів щодо подальшого зближення з ЄС, – зауважила експертка НІСД. – Для зменшення ризиків запровадження невдалих моделей трансформації, для запобігання дефектів у реалізації демократичних процедур Україні важливо використовувати досвід країн, насамперед, центральноєвропейських, які поділяють з нами спільні культурні й соціально політичні ознаки, кордон... І серед сусідів України першого порядку, лідером щодо успішності в проведенні євроінтеграційних реформ є саме Словаччина. Міністр закордонних справ та європейських питань Словаччини Мирослав Лайчак неодноразово наголошував, що Україна не є предметом тимчасового інтересу для Словаччини, навпаки, завдання Словаччини полягає в тому, щоб Україна не зникала з європейського порядку денного... Зрозуміло, що досвід Словаччини не можна просто скопіювати, але є аспекти, які можуть бути цікавими для України. Саме Словаччина мала унікальний аспект проблеми державності в результаті розпаду Чехословаччини мирним, цивілізованим шляхом без будь-яких серйозних наслідків. Саме Словаччина визнана експертами центральноєвропейською країною, де найуспішніше завершилися реформи. Реальною проблемою Словаччини при застосуванні Європейської Угоди стала її внутрішня політика, а не технічні аспекти. На жаль, розуміння того, що Україна та Словаччина є важливими політичними партнерами досі обмежується вузькими колами політичного істеблішменту та експертами».

Пані Мітряєва також зауважила, що на ІІІ українсько-словацькому форумі, який відбувся в Києві на базі центрального майданчику Інституту і був організований Національним інститутом стратегічних досліджень та Словацькою Асоціацією зовнішньої політики за участю профільних міністерств обох держав, зазначалося, що наразі Україна не сповна використовує можливості євроінтеграційного процесу та інструменти, які при цьому надаються (зокрема, європейські фонди). Але приємно було почути, що співробітництво між Україною та Словаччиною було названо зразковим серед країн Вишеградської четвірки та Карпатського басейну.

Світлана Мітряєва зауважила також, що наразі у всіх регіонах України, в т. ч. і в Закарпатті, відкриваються урядові офіси з питань європейської інтеграції.

На конференції був присутній консул Генерального консульства Словацької республіки в м. Ужгороді пан Петер Худік – відповідальний за транскордонне співробітництво.