Співробітник НІСД Г.Рябцев взяв участь у роботі круглого столу «Дніпровська хвиля реформ. Європейські правила для енергетики»

Поділитися:

115 травня 2018 р. провідний науковий співробітник відділу енергетичної та техногенної безпеки НІСД Г. Рябцев узяв участь у роботі круглого столу «Дніпровська хвиля реформ. Європейські правила для енергетики», організованого Коаліцією «Енергетичні реформи» в місті Дніпрі.

 

За словами учасників заходу, місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відведено достатньо скромне місце в системі виконання Угоди про асоціацію з ЄС. Однак послідовне делегування повноважень і передача ресурсів із центру в регіони змушує ширше і глибше аналізувати можливості реалізації міжнародних зобов’язань України, а також вигоди, які отримають від цього територіальні громади.

 

У своєму виступі «Нафтові дороговкази для дніпровських громад» Г. Рябцев зазначив: «Підписавши Угоду про асоціацію з ЄС, Україна взяла на себе низку зобов’язань у нафтовій сфері. Зокрема, вона має дозволяти видобуток вуглеводнів лише тим, хто робитиме це з вигодою для всіх (Директива 94/22/ЄС), а також належним чином контролювати якість і безпечність пального (Директива 98/70/ЄC). Проте, щоб досягти цілей, заходів, вжитих центральними органами виконавчої влади, замало. Надзвичайно важливою є позиція органів місцевого самоврядування й територіальних громад. Їм вже зараз надано право дозволяти видобуток нафти й газового конденсату, лише якщо заявник має необхідні ресурси і згідний нести соціальну відповідальність. Уже зараз вони можуть отримувати від 1 до 3 % рентної плати від видобутку вуглеводнів, а також зараховувати до бюджетів 13,44 % акцизного податку з нафтопродуктів, реалізованих на місцевих заправках. Але, щоб реалізувати ці права та отримати значні кошти для розвитку, органам місцевого самоврядування слід визначити, чи компетентними є компанії, яким видаватимуться дозволи на видобуток, чи збираються вони допомагати громадам, чи піде на потреби останніх установлена рентна плата. Водночас, місцеві активісти та засоби масової інформації мають знати, чи обладнані касовими апаратами місцеві заправки, чи якісними є пропоновані на них нафтопродукти й чи інформовані споживачі про їхні властивості. Громадам варто зрозуміти: бажані зміни в енергетиці не відбудуться без ефективної співпраці органів державної влади й місцевого самоврядування, представників бізнесу та інститутів громадянського суспільства».