Співробітники НІСД взяли участь в обговоренні інтересів України в країнах Африки та на Близькому Сході

Поділитися:

24 жовтня 2019 року в Дипломатичній академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС відбувся черговий круглий стіл на тему «Близький Схід і Африка: пошуки українського інтересу» у рамках проєкту «Концепції зовнішньої політики України», яку реалізовує Центр міжнародних досліджень Дипломатичної академії спільно з Представництвом Фонду імені Фрідріха Еберта та UA: Ukraine Analytica.

У роботі круглого столу взяли участь завідувач відділу зовнішньоекономічної політики Олександр Шаров, завідувач відділу проблем зовнішньої політики та міжнародної безпеки Олег Александров, заступниця керівника Центру досліджень проблем Російської Федерації Олена Снігир, головний консультант відділу зовнішньоекономічної політики Анатолій Бобровицький, головна консультантка відділу зовнішньоекономічної політики Вікторія Колосова, головний консультант відділу зовнішньоекономічної політики Іван Ус, головний консультант центру досліджень проблем Російської Федерації Роман Власенко та головний консультант проблем зовнішньої політики та міжнародної безпеки Микола Замікула.

У своєму виступі Олександр Шаров вказав на перспективність економічної співпраці з країнами Африки, вважаючи, що з реалістичної точки зору це найбільш перспективний напрямок виходу продукції українських виробників на нові ринки. Втім, основними перешкодами розвитку такої співпраці залишаються:

  • слабка присутність України на Африканському континенті (як з точки зору офіційних органів влади, так і бізнесу);
  • відсутність можливості кредитування експортних постачань (внаслідок того, що африканська фінансово-кредитна система дуже слабка, а в Україні й досі не працює Експортно-кредитне агентство);
  • проблеми логістичного характеру (нерозвинуті транспортні комунікації та відсутність консигнаційних складів для української продукції на території Африки) та уповільнена реакція офіційних органів влади та бізнесу на конкретні пропозиції, які надсилаються дипломатичними установами України в країнах Африки.

Було запропоновано підготувати спільні рекомендації НІСД та Дипломатичної академії стосовно шляхів вдосконалення роботи щодо розвитку економічної співпраці з країнами Африки. Представникам Дипломатичної академії було надано аналітичну записку «Африканські країни у фокус-групі розвитку торговельно-економічного співробітництва України», підготовлену співробітниками НІСД у 2018 році, яка зберігає свою актуальність.

На думку Анатолія Бобровицького продовольчу допомогу африканським країнам необхідно замінити на продовольчі товарні кредити країнам, які знаходяться у сфері економічних і політичних інтересів України. Це дасть змогу посилити вплив на країни, що можуть бути економічними чи політичними партнерами України.
Стосовно кількості посольств в країнах Африки, їх чисельність повинна бути підкріплена відповідним фінансуванням, що дасть змогу активно й агресивно впроваджувати стратегії співробітництва з країнами чи групами країн у разі їх наявності.

Ситуація в Лівії, пов’язана з війною та фактичною дезінтеграцією країни, є як проблемою так і можливостями для посилення впливу України в Північній Африці. Вказана країна може споживати українські товари в обмін на видобуток енергоносіїв. Адже видобуток нафти західними компаніями, попри внутрішні проблеми не припиняється.

За підсумками цього круглого столу будуть сформульовані рекомендації до зовнішньої політики України в країнах Африки та на Близькому Сході.