У НІСД відбулося публічне обговорення основних напрямів державної політики щодо забезпечення звільнення тимчасово окупованих територій України

Поділитися:

13 грудня 2016 р. в Національному інституті стратегічних досліджень відбувся круглий стіл, на якому було презентовано проект Основних напрямів державної політики щодо забезпечення звільнення тимчасово окупованих територій України, розроблений фахівцями Апарату РНБО України.

 

У заході взяли участь представники державних органів, наукових кіл, недержавних аналітичних центрів, громадських організацій, а також відомі експерти у сфері національної безпеки.

 

Директор Інституту В.П. Горбулін у вступному слові повідомив, що науковцями НІСД була підготовлена монографія «Донбас і Крим: ціна повернення», у якій визначені умови реінтеграції та пріоритети відновлення Донбасу і Криму у складі України. Однак, на жаль, вона так і не стала «дорожньою картою» для вирішення надважливих для України проблем.

 

У доповіді заступник Секретаря РНБО України О.В. Литвиненко зазначив важливість документа «Основні напрями державної політики щодо забезпечення звільнення тимчасово окупованих територій України», який встановлює систему координат для реалізації державної політики щодо Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, окремих районів Донецької та Луганської областей. У ньому визначені загальні засади, принципи, передумови реінтеграції зазначених територій, окреслені пріоритети і напрями роботи держави у цьому напрямі, сформульовані очікувані кінцеві результати.

 

У ході дискусії відбувся жвавий обмін думками, була надана низка пропозицій щодо поліпшення структури та змісту документа. Зокрема, завідувач відділу проблем національної безпеки НІСД О.О. Резнікова зауважила, що прийняття цього документа є важливим сигналом назовні. Він засвідчує, що Крим і Донбас – це українські території, і держава буде за них боротися з використанням усіх можливих інструментів у рамках міжнародного права. Враховуючи ж, що проти України ведеться гібридна війна, у рамках якої ефективність традиційних міжнародних інструментів знижується, наша держава має ініціювати процеси щодо їх удосконалення. Також були висловлені пропозиції щодо доопрацювання документа в частині визначення передумов реінтеграції.

 

Провідний науковий співробітник відділу проблем національної безпеки НІСД С.В. Дрьомов порушив питання щодо юридичного статусу проекту запропонованого документа, а також необхідності законодавчого визначення статусу окремих районів Донецької та Луганської областей. Він також звернув увагу на відсутність  згадування у документі проблеми застосування амністії, яка, відповідно до Мінських угод, є однією з умов мирного врегулювання конфлікту.

 

Вчений секретар НІСД О.М. Ляшенко наголосила на необхідності застосування міждисциплінарного підходу щодо стратегії і тактики звільнення тимчасово непідконтрольних Україні територій, а також порушила питання про фінансову залежність України від російського капіталу як одну з перешкод для такого звільнення, необхідність випереджального мислення щодо відбудови економічних зв’язків з деокупованими і деанексованими   територіями, посилення відповідальності за сепаратизм на усій території України та більш поміркованої державної соціальної і освітньої політики щодо вимушених переселенців.

 

Підводячи підсумки експертного обговорення, О.В. Литвиненко заявив, що запропонований документ створює підґрунтя для підготовки нормативно-правової бази щодо реінтеграції тимчасово окупованих територій. Заступник Секретаря РНБО України також закликав присутніх сприяти формулюванню публічних пропозицій у цій сфері, не забуваючи при цьому про принципи реалізму.

 

У дискусії також взяли участь Е.Е. Барієв, член Меджлісу кримськотатарського народу, Ю.К. Каздобіна і Ю.А. Тищенко, представники Українського незалежного центру політичних досліджень, В.П. Казарін, ректор Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського, О.В. Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центру Разумкова, О. Скрипник, координатор аналітичного напряму Кримської правозахисної групи, С.І. Данилов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень, С.М. Мокренюк, правозахисник та інші.

 

12

 

34