В НІСД відбулася зустріч експертів Інституту з представниками IFES Україна

Поділитися:

У НІСД відбулася зустріч співробітників відділу розвитку політичної системи Ірини Павленко, Олександра Даниляка, Гліба Макарова з представниками IFES (International Foundation for Electoral Systems) Україна Ронан МакДермотт, Владленом Басистим, Антоновою Ольгою.

У ході зустрічі обговорювалася доцільність впровадження нових технологій у виборчий процес в Україні. Зокрема, перспективи використання електронних форм голосування (у тому числі – дистанційне голосування через Інтернет), нових електронних систем підрахунку голосів та вдосконалення практики тимчасової зміни адреси голосування виборців.

Ірина Павленко зауважила, що впровадження нової виборчої системи в Україні вимагатиме вдосконалення виборчого процесу. Разом з тим, вона наголосила на важливості у ході реформування дотримуватися приписів Конституції України в частині забезпечення таємниці голосування. Також було звернуто увагу на доцільність поетапного впровадження нових технологій у процес голосування та збережені, на початковому етапі, традиційних форм голосування бюлетенями. Це, на її думку, сприятиме забезпеченню довіри виборців до результатів підрахунку голосів.

Олександр Даниляк звернув увагу присутніх на випадки фальсифікації виборчого процесу, що вже мали місце в Україні, внаслідок несанкціонованого зовнішнього втручання, та низький рівень розкриття даного виду злочинів. Такі факти підривають довіру виборців до впровадження нових технологій.

Гліб Макаров відповів на питання щодо термінів можливого впровадження нових виборчих технологій з огляду на виборчі цикли в Україні.

Експерти НІСД, зауваживши на ризиках та можливих загрозах, в цілому позитивно оцінили перспективи запровадження окремих елементів електронних технологій у виборчий процес. Було запропоновано звернути увагу на вирішення за допомогою нових технологій, у першу чергу, наявних проблем виборчого процесу в Україні. Наприклад, забезпечення широкого залучення до голосування громадян, які тимчасово перебувають за кордоном.

Ронан МакДермотт підтримав підхід поетапного впровадження нових технологій з використанням стратегії тестового випробовування в окремих виборчих округах.