В НІСД відбувся круглий стіл «Створення нормативно-правової бази забезпечення безпеки та стійкості критичної інфраструктури: попередні підсумки та пріоритети подальшої роботи»

Поділитися:

25 лютого 2021 року Національний інститут стратегічних досліджень разом із Представництвом НАТО в Україні провели онлайн-засідання міжнародного круглого столу на тему «Створення нормативно-правової бази забезпечення безпеки та стійкості критичної інфраструктури: попередні підсумки та пріоритети подальшої роботи», в якому взяли участь більш ніж 50 представників державних органів (зокрема, правоохоронних органів та спецслужб), дослідних та навчальних установ, експертних організацій України та 20 представників різних структур НАТО.

Актуальність теми заходу зумовила високий рівень представництва його учасників. З привітаннями та вступними промовами до них звернулися: в. о. генерального директора Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Олексій Генчев, директор Національного інституту стратегічних досліджень Олександр Литвиненко та Голова Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков. У виступах була відзначена важливість проблематики захисту критичної інфраструктури, забезпечення її безпеки та стійкості в сучасних умовах, необхідність налагодження взаємодії та координації дій на міжнародному та національному рівнях.

Перші кроки до створення нормативно-правової бази включали дослідження проблематики захисту критичної інфраструктури, результати яких стали відправною точкою для розробки концептуальних документів та законопроєктів у цій сфері. Про роботу, проведену НІСД у цьому напрямі, зробив презентацію завідувач відділу НІСД Олександр Суходоля.

Із самого початку розвитку безпекового напряму щодо захисту критичної інфраструктури в Україні велику підтримку відповідним зусиллям надавали структури НАТО. Про досвід співпраці з українськими партнерами в цій сфері розповів представник Міжнародного секретаріату НАТО Марчин Кожієл.

Створення надійної нормативно-правової бази забезпечення захисту, безпеки та стійкості критичної інфраструктури відіграє вирішальну роль у розбудові відповідної державної системи. Діяльність Комітету з питань цифрової трансформації ВР України з підготовки проєкту профільного закону у своєму виступі висвітлив заступник Голови Комітету ВР України Олександр Федієнко.

Мінекономрозвитку організовувало та координувало діяльність робочої групи, створеної для підготовки першого законопроєкту про критичну інфраструктуру. Проблематику формування нормативно-правової бази функціонування державної системи безпеки та стійкості критичної інфраструктури у своєму виступі розглянула заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Світлана Панатіотіді.

Забезпечення захисту та стійкості критичної інфраструктури є важливим елементом загальної системи національної стійкості. Про досвід, набутий НАТО у цій сфері, зробив презентацію Хасит Танкі, начальник управління цивільної готовності, відділу реалізації та стійкості Міжнародного секретаріату НАТО.

Рада національної безпеки України виконує координувальну роль у формуванні державної системи захисту критичної інфраструктури. Повʼязані з цим питання були розглянуті у доповіді керівника Служби з питань захисту критичної інфраструктури Апарату РНБОУ Ірини Тимошенко.

Сьогодні в Україні активно розбудовується державна система кібербезпеки, одним з основних завдань якої є забезпечення кібербезпеки обʼєктів критичної інфраструктури. У доповіді заступника Голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Олександра Потія розглянуто, як завдяки розвитку згаданих систем досягти ефекту синергії. 

У доповідях Віталія Григорʼєва, начальника відділу з питань захисту критичної інфраструктури МВС України, та Сергія Деркача, співробітника СБ України, були представлені позиції ключових на цьому безпековому напрямі відомств щодо їхньої ролі у побудові та забезпеченні захисту, безпеки та стійкості критичної інфраструктури.

Після заслуховування виступів і презентацій відбулася загальна дискусія, в якій були підняті актуальні питання розбудови нормативно-правової бази захисту, безпеки та стійкості критичної інфраструктури, а також повʼязані з цим проблеми.

Прикріплені файли