Експертка НІСД: «Основна проблема співпраці органів влади та незалежних аналітичних структур – відсутність системності»

Поділитися:

Ірина Павленко, завідувачка відділу розвитку політичної системи центру суспільних досліджень НІСД, взяла участь у Дев'ятій щорічній конференції аналітичних центрів, яка була організована Міжнародним фондом «Відродження» за сприяння Посольства Королівства Швеція в Україні.

Спікерами панельної дискусії «Чи потрібна владі незалежна аналітика?», в якій виступила Ірина Павленко, також були:

  • Ярослав Петраков, генеральний директор директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства культури України та інформаційної політики України;
  • Гліб Вишлінський, виконавчий директор ГО «Центр економічної стратегії»;
  • Тарас Доронюк, директор з розвитку, департаменту економіко-політичних досліджень Київської школи економіки;
  • Дарія Гайдай, радниця Віцепрем'єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.

Усі учасники обговорення відзначили формування в останні роки тенденції до зростання зацікавленості органів влади у співпраці з аналітичними структурами. Разом з тим, як зазначила Ірина Павленко, важливо, аби ця позитивна динаміка залучення органами влади незалежних експертів до процесів вироблення рішень не була перервана у майбутньому, а набула натомість сталого характеру та системності.

«Ще ніколи Національний інститут стратегічних досліджень не був настільки активно залучений до процесу оцінки та підготовки проектів законів, як в останні роки. ВР України IX скликання позитивно відрізняється від парламенту попередніх скликань розумінням необхідності широкої співпраці з експертами», – зазначила представниця НІСД.

Говорячи про особливості співробітництва НІСД з органами влади, Ірина Павленко відзначила, що Національний інститут стратегічних досліджень, який наступного року святкуватиме своє 30-річчя, за роки з часу свого заснування набув певного досвіду, сформував висококваліфіковані кадри та виробив стандарти аналітики з широкого спектру питань:

«Вагомою частиною роботи Інституту є підготовка пропозицій для органів державної влади, висування власних ініціатив з державної політики, що, зокрема, виграшно відрізняє НІСД від більшості інших українських аналітичних структур, які залучаються для роботи над запитами, сформульованими політиками та управлінцями».

Однією з проблем, на яку звернули увагу всі учасники дискусії, є формування органами влади завдань, які аналітичні центри часто не можуть організаційно та інтелектуально задовольнити, а також слабке залучення вітчизняного бізнесу до фондування аналітичних центрів та процедурну складність організації державного фінансування для замовлення незалежної аналітики.

У ході обговорення Ірина Павленко звернула увагу на нестачу на сьогодні регіональних досліджень, особливо з огляду на те, що наразі простежується зростання запиту на місцеву аналітику (як один з наслідків реформи децентралізації).

Говорячи про вплив аналітичних інститутів на політику та процеси ухвалення владою рішень, а також на сталість та незмінність основних напрямків державного розвитку, експертка НІСД, зокрема, зазначила:

«Головна запорука сталості політик – це суспільна думка. І завдання аналітичних центрів - не лише працювати безпосередньо з органами влади, але і впливати на громадську думку, здійснюючи таким чином опосередкований вплив і на процеси ухвалення владою рішень».

«Разом з тим, ‑ додала Ірина Павленко, – сферу цього впливу професійні експерти останнім часом програють «експертам» телевізійним. І це вже питання до фахової аналітики - до її медійності, зрозумілості та актуальності».

 

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: НІСД

 

Докладніше у відео: