Експерти НІСД взяли участь у міжнародному семінарі з питань розбудови національної стійкості «Системи управління кризовими ситуаціями у країнах НАТО»

Поділитися:

29-30 вересня 2021 р. експерти центру безпекових досліджень НІСД Ольга Резнікова, Олександр Суходоля і Андрій Лепіхов взяли участь у четвертому із серії міжвідомчих семінарів (онлайн) з питань забезпечення національної стійкості на тему «Системи управління кризовими ситуаціями у країнах НАТО».

Семінар було організовано у рамках Програми з питань цивільно-військової готовності до надзвичайних ситуацій Інститутом управління у сфері безпеки (The Institute for Security Governance) Офісу оборонного співробітництва США спільно з Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України для членів міжвідомчої робочої групи з питань розбудови національної стійкості.

Метою семінару було ознайомлення з міжнародними і національними підходами та практиками щодо здійснення кризового управління у сфері забезпечення національної стійкості країн Північноатлантичного договору.

Також обговорювалися актуальні проблеми щодо організації міжвідомчої співпраці, державно-приватного партнерства, розвитку спроможностей для реагування на кризові та надзвичайні ситуації. Участь у заході взяли представники міжвідомчої робочої групи з розбудови національної системи стійкості в Україні, вітчизняні та іноземні експерти, зокрема, із Сполучених Штатів Америки, Великої Британії, Королівства Данії, Республіки Латвії, Фінляндії, а також представники НАТО.

Із вступним словом виступили представник Американського інституту безпекового урядування (США) Н. Роджерс та Керівник експертної групи оборонно-безпекової взаємодії з НАТО Офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Кабінету Міністрів України С.Вербицький.

На початку семінару було зазначено, що нещодавно Указом Президента України було затверджено Концепцію забезпечення національної системи стійкості. Іноземні експерти надали високу оцінку концептуальним основам, які містить цей документ, підкреслили його значимість для створення та розвитку відповідної системи України та подальшого просування нашої держави на шляху європейської та євроатлантичної інтеграції.

До уваги учасників семінару були представлені доповіді та презентації:

  • «Національна система управління кризовими ситуаціями США» – перший віцепрезидент і директор програм стійкості, реагування та ліквідації наслідків кризових ситуацій Федеральної агенції США з надзвичайних ситуацій (LiRo Group, FEMA) П. Гейнор;
  • «Імплементація управління кризовими ситуаціями на національному рівні – досвід США» – спеціаліст з управління надзвичайними ситуаціями Директорату реагування Федеральної агенції США з надзвичайних ситуацій (FEMA) Дж. Джубела;
  • «Імплементація управління кризовими ситуаціями на національному рівні – досвід Данії» – координатор Виконавчої групи Консультативної ради по реформі системи оборони України, підполковник Королівства армії Данії К. Майруп;
  • «Імплементація управління кризовими ситуаціями на національному рівні – досвід Латвії» – директор департаменту з управління кризовими ситуаціями Міністерства оборони Латвії В. Ракстінс;
  • «Впровадження національної практики кризового управління – досвід Фінляндії» – представник Директорату аналізу та планування Національного агентства з питань поставок у надзвичайних ситуаціях Фінляндії (NESA) А. Хагельстам;
  • «Британський підхід до розвитку національної стійкості: єдина система від місцевого до державного рівня»заступник радника з оборонних питань Міністерства оборони України від Великої Британії Р. Сіворд та професор Королівського Британського коледжу з питань планування у надзвичайних ситуаціях  Р. Гомм;
  • «Система реагування НАТО на кризові ситуації» (NATO Crisis Response System, NCRS) – штатний працівник оперативного відділу міжнародної секції Відділення НАТО з систем реагування на кризові ситуації та проведення навчання А. Прокопіо;
  • «Досвід України з управління кризовими ситуаціями на національному рівні» – заступник директора Департаменту - начальник Управління захисту населення і територій Державної служби України з надзвичайних ситуацій О. Лещенко.

У ході семінару обговорювалися також підсумки командно-штабних навчань «Непорушна стійкість – 2020», які проводилися у вересні 2020 року за участю сил безпеки і оборони України та держав-членів НАТО.

З промовою виступив учасник навчань – начальник кафедри Військово-морських сил Національного університету оборони України імені Івана Черняховського капітан 1-го рангу С. Яким’як, який окреслив виявлені актуальні проблеми, а також ключові напрями удосконалення процесів розвитку готовності і реагування на надзвичайні та кризові ситуації в Україні.

Олександр Суходоля наголосив на важливості отриманих уроків командно-штабних навчань для удосконалення інституційних, організаційних і правових механізмів забезпечення захисту критичної інфраструктури та національної стійкості України загалом.

Ольга Резнікова звернула увагу учасників семінару на важливості розвитку механізмів державно-приватного партнерства у сфері забезпечення національної стійкості України, необхідності пошуку якісних форм мотивації представників бізнесу до ефективного співробітництва з державою, місцевими громадами з питань розвитку спроможностей і реагування на кризові та надзвичайні ситуації.

Підводячи підсумки, із заключним словом виступили представники організаторів семінару, зокрема керівник Програми з питань цивільно-військової готовності до надзвичайних ситуацій С. Мореланд, державний експерт Офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції І. Майстренко та інші.

 

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: freepik.com, НІСД