Кримська платформа: міжнародний круглий стіл «Український Крим: відновлення світового порядку»

Поділитися:

В обласному центрі Закарпаття проведено міжнародний круглий стіл експертів «Український Крим: відновлення світового порядку».

Національний інститут стратегічних досліджень (НІСД), Центр аналізу регіональних ризиків (ЦАРР) та Ужгородський національний університет в обласному центрі Закарпаття провели міжнародний круглий стіл експертів «Український Крим: відновлення світового порядку». Захід відбувся в контексті підготовки до саміту Кримської платформи, який проходитиме в Києві в серпні напередодні відзначення 30-ї річниці Незалежності України.

До обговорення було запрошено широке коло учасників: українські науковці та міжнародні експерти зі Словаччини, Угорщини, Румунії, Польщі, представники дипломатичних місій, Закарпатських облдержадміністрації та обласної ради, неурядових громадських організацій, ЗМІ.

На заході виступив доктор політичних наук Олександр Литвиненко. Він зазначив:

«Кримська платформа» є дуже важливим напрямом діяльності, а її саміт сприятиме утриманню питання спроби незаконної анексії Криму та окупації півострова російськими військами на світовому порядку денному. Це також сприятиме міжнародній солідарності з Україною та пошуку шляхів деокупації Криму. Ми всі прекрасно розуміємо, що йдеться не про разовий захід, а про тривалу роботу, яка матиме результатом відновлення українського контролю над Кримським півостровом».

Директорка ЦАРР, радниця при дирекції НІСД Світлана Мітряєва, яка була модераторкою круглого столу, зазначила:

«Назва зображає справжнє значення деокупації Криму для відновлення стабільності та безпеки в усьому світі. Цей акт агресії з боку Росії повинен бути виправлений, оскільки його наслідки, вочевидь, призведуть до непоправної ерозії тієї системи міжнародних відносин, яка панувала у світі 70 років після завершення Другої світової війни… Європі потрібна сильна, цілісна і незалежна Україна, а ми, своєю чергою, щиро прагнемо стати рівноправним членом європейської родини. Це наш остаточний цивілізаційний вибір!»

На важливості промоційної підтримки «Кримської платформи» наполягав директор Інституту світової політики Євген Магда. Народний депутат України Іванна Климпуш-Цинцадзе назвала позитивним чинником наявність ініціативи, яка здатна об’єднати учасників боротьби за деокупацію Криму, водночас зауваживши, що потрібно нарощувати санкційний режим проти РФ, а не просто його зберігати. Негативна реакція світу на дії російської сторони хоч і була наявною, все ж виявилась недостатньою. Важливим є продовження протидії мілітаризації Криму, систематичним порушенням прав українських громадян на території окупованого півострова. Це особливо важливо в контексті порушень прав та свобод кримських татар — дуже позитивним сигналом тут стало ухвалення Закону України «Про корінні народи».

Закордонні учасники круглого столу наголосили на незмінності позиції щодо визнання територіальної цілісності України та засудження анексії Криму. Про це говорили депутат Європейського парламенту Іван Штефанєц (Словаччина), керівник Словацької асоціації зовнішньої політики (SFPA) Александер Дулеба, директор Інституту закордонних справ і торгівлі (Угорщина) Мартон Угрожді, доцент університету Марії Кюрі-Склодовської (Польща) Лукаш Левкович, президент Інституту громадських справ (Словаччина) Григорій Месежніков, аташе Генконсульства Польщі у м. Львові Томаш Коваль.

Українські експерти висвітлили причини створення та основні цілі Кримської платформи. Про це говорили керівник ГО «Європростір» Олег Батурин, директор ДМГО «Центр міжнародної безпеки», головний консультант НІСД Валерій Кравченко, головна консультантка відділу зовнішньої політики НІСД Олександра Давимука та інші. Директор Інституту державного управління та регіонального розвитку, доктор економічних наук, професор УжНУ Володимир Приходько, зокрема, акцентував: «Російська експансія та зокрема захоплення Криму — це спроба відродження Російської імперії».

На завершення Світлана Мітряєва висловила думку, що Україна розраховує на широку підтримку іноземних партнерів, їхню всебічну участь у реалізації Кримської платформи, адже від цього залежить стабільність та процвітання не тільки європейського континенту, а й — без перебільшення — усього світу.

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: НІСД

Докладніше у відео: