ТОП-10 українських банків в умовах війни

Поділитися:

В Україні загалом працюють 69 банків, з-поміж них 4 – державні, 16 – банки іноземних банківських груп і 49 – банки з приватним капіталом. Серед 10 провідних банків країни – 4 державних та 6 приватних, які загалом контролюють 77 % активів, 75 % зобов’язань, 76 % власного капіталу банківської системи й 71 % відділень. Тому діяльність цих банків під час війни визначає стійкість банківської системи країни загалом.

Режим роботи відділень

Укрексімбанк. Головний банк та Центральне відділення – у м. Києві, філії – у містах Києві, Дніпрі, Житомирі, Миколаєві, Сумах, Вінниці, Запоріжжі, Івано-Франківську, Кропивницькому, Луцьку, Львові, Одесі, Полтаві, Рівному, Тернополі, Ужгороді, Хмельницькому, Черкасах, Чернівцях та Чернігові працюють у штатному режимі. Філії в Харкові та Херсоні обслуговують клієнтів дистанційно. Обслуговування клієнтів Маріуполя здійснюють дистанційно та філією в Запоріжжі.

Ощадбанк. Працює 76 % мережі Ощадбанку – це 1115 установ. У м. Києві зі 166 відділень банку 25.04.2022 р. фактично працювали 128, або 77%.

ПриватБанк. Фактично працює 1,1 тис. відділень банку з майже 1,5 тис. зареєстрованих, або 73%.

Укргазбанк. З 268 відділень банку 25.04.2022 р. фактично працювали 206, або 77 %. У м. Києві з 32 відділень працювали 26, або 81%.

Райффайзен Банк. З майже 400 відділень банку ті, що залишаються відкритими, працюють за скороченим графіком з 9.00 до 16.00.

Альфа-Банк. З 200 відділень банку фактично працюють понад 120. Заклад першим серед комерційних банків відновив роботу в м. Чернігові.

УкрСибБанк. Більшість із 250 відділень банку працює за звичайним або скороченим графіком.

ОТП Банк. З 85 відділень працюють лише ті, що відповідають критеріям фізичної безпеки в певному регіоні.

Креді Агріколь Банк. Працюють понад 100 відділень банку зі 148 зареєстрованих.

ПУМБ. На 25.04.2022 р. з 248 відділень банку фактично працювали 170, або 69%.

 

Кредити, депозити, комісії, пільги

Укрексімбанк. Запроваджено кредитні канікули для власників кредитних карток на 3 місяці. Скасовано щомісячну комісію за обслуговування карткових рахунків за всіма тарифними пакетами, комісію за обслуговування рахунку клієнта, який не підтримує з банком ділові відносини, перекази коштів із рахунків. Подовжено дію карток, термін дії яких сплинув у період воєнного стану. Зменшено в 4 рази мінімальний розмір депозиту: в національній валюті – до 25 тис. грн, у доларах США/євро – до 1 тис. Протягом першого тижня з початку війни банк авансом перерахував до бюджету понад 1,6 млрд грн податку на прибуток s дивідендів. На 15.04.2022 р. банк та його клієнти придбали військових облігацій України на суму 8,1 млрд грн. Для вчасного проведення весняно-польових робіт банк розпочав кредитування аграріїв за розширеною програмою Доступні кредити 5 – 7 – 9 %. Відповідно до рішення уряду аграрії протягом дії воєнного стану та місяць після його завершення можуть отримати фінансування під 0 %. Після цього кредитна ставка становитиме 5 %.

Ощадбанк. Запроваджено кредитні канікули для клієнтів – фізичних осіб та представників мікро-, малого та середнього бізнесу до 31.05.2022 р. за всіма кредитними продуктами. До 01.06.2022 р. припинено утримання щомісячної комісії в разі недотримання розміру безготівкових розрахунків платіжними картками протягом місяця та списання річної плати за користування пакетом послуг. Термін дії карток автоматично подовжено до 01.08.2022 р. На період воєнного стану скасовано комісію за зарахування бюджетних коштів. 04.03.2022 р. банк сплатив авансом 318 млн грн дивідендів за результатами роботи у 2021 р.; також авансом ‒ 57 млн грн податку на прибуток; придбав військових облігацій на суму 3 млрд грн; перерахував на допомогу армії 100 млн грн. Також банк ухвалив рішення виділити до 10 млрд грн на придбання військових облігацій у наступні два тижні. З 21.03.2022 р. банк розпочав кредитування посівної кампанії. На 18.04.2022 р. загальна сума наданих з початку війни кредитів аграріям становить майже 900 млн грн. У перші три тижні квітня банк надав понад 6,4 млрд грн нових корпоративних кредитів. Збільшено обсяги й кількість виданих позик як для клієнтів з великого бізнесу, так і для середніх, малих і мікропідприємств.

Щодо великого бізнесу, то з початку квітня (на 22.04.2022 р.) нові позики склали 5 млрд грн. Переважну більшість кредитів спрямовано до підприємств нафтогазової галузі. Водночас на розгляді відповідних підрозділів були ще заявки від підприємств агропромислового комплексу, енергетики та роздрібної торгівлі на суму близько 11 млрд грн. Підрозділи мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку за 21 день квітня уклали близько 450 нових кредитних угод на суму 1,4 млрд грн. Суттєвого зростання обсягів кредитування вдалося досягти завдяки спрощенню процедури отримання позики: потрібно менше документів, лібералізовано вимоги до застави. Строк ухвалення кредитного рішення у квітні зменшено з 8 до 3-4 днів. Також досягненню такого результату сприяла активна інформаційна кампанія, зокрема роуд-шоу працівників центрального апарату Ощадбанку 8 аграрними регіонами. Загалом за ІІ кв. 2022 р. Ощадбанк планує видати не менше ніж 5 млрд грн кредитів аграрним підприємствам, тоді як за весь 2021 р. обсяг таких кредитів становив 4 млрд грн.

ПриватБанк. Скасовано комісію за зняття готівки з кредитних карток приватних осіб. Запроваджено кредитні канікули до 01.06.2022 р. для фізичних осіб за всіма кредитними картками в автоматичному режимі. Оголошено про кредитні канікули всім бізнес-клієнтам, за договорами з якими не було прострочення або таке прострочення становить не більше ніж 90 діб, до 01.06.2022 р. Задля підтримки ОСББ та ЖБК («Теплі кредити» та «Енергодім») оголошено кредитні канікули до 01.06.2022 р. за договорами, за якими не було прострочення або термін такого прострочення становить не більше ніж 90 діб. Терімн дії всіх платіжних карток банку автоматично продовжено на 180 днів. 03.03.2022 р. банк авансом перерахував до бюджету 28 млрд грн річних дивідендів та понад 5 млрд грн авансових податкових платежів. Банк є лідером пільгового кредитування агровиробників: з 17.03 по 15.04.2022 р. він надав 1,3 тис. кредитів на 3,4 млрд грн. Також банк почав приймати заявки на фінансування мікро-/малого бізнесу, представники якого працюють у критично важливих для держави галузях, а також для тих, що продають продукцію й послуги на зовнішніх ринках. Кредити до 2 млн грн для юридичних осіб та до 1 млн грн для підприємців видаватимуть на строк до трьох років з компенсацією державою відсотків в межах програми Доступні кредити 5 – 7 – 9 %. На нову програму бізнес-кредитування банк виділить не менше ніж 2 млрд грн.

Укргазбанк. Запроваджено кредитні канікули для фізичних осіб на 3 місяці. Скасовано щомісячну плату за обслуговування в межах зарплатних пакетів. Скасовано плату за sms-інформування для соціальних та пенсійних карток. Термін дії всіх платіжних карток банку автоматично продовжено на 180 днів. 01.03.2022 р. банк спрямував 375 млн грн на потреби ЗСУ. 15.04.2022 р. банк ухвалив рішення про авансову сплату податків на 2 млрд грн. З 17.03.2022 р. банк розпочав кредитування аграріїв за новою держпрограмою з підтримки посівної кампанії й за перший місяць її роботи, на 18.04.2022 р., надав 1,1 млрд грн кредитів. Загалом із початку війни до 25.04.2022 р. банк надав українському бізнесу близько 6 млрд грн кредитних ресурсів.

Райффайзен Банк. Запроваджено кредитні канікули за кредитними картками й кредитами готівкою. Скасовано всі комісії за здійснення переказів і платежів, за користування дебетовими платіжними картками й рахунками, а також за приймання безготівкових розрахунків для бізнесу. Для нових бізнес-клієнтів передбачено можливість відкрити рахунки онлайн за допомогою відеоверифікації. Банк автоматично продовжив дію карток, термін яких закінчується в лютому-квітні, на 180 діб. Банк і надалі підтримує державні програми з кредитування аграріїв. Отримано ліміт у 2 млрд грн на участь у державній програмі портфельних гарантій. Упродовж березня банк надав агроклієнтам нових позик на посівну та інші цілі обсягом 1,4 млрд грн.

Альфа-Банк. З 01.03.2022 р. запроваджено кредитні канікули на 3 місяці за всіма кредитними картками й кредитами для клієнтів – фізичних осіб. Клієнтам, які мають споживчі кредити та кредити готівкою, запропоновано сплатити 80 % заборгованості за наявним кредитом – банк погасить залишок заборгованості. Скасовано комісію за переказ коштів на картки інших банків. Автоматично продовжено дію карток, термін дії яких закінчується в лютому-квітні, на 180 діб.

УкрСибБанк. До кінця квітня скасовано комісію за безготівкові зарахування й зняття готівки в касах, банкоматах банку та мережі Euronet в межах усіх пакетних пропозицій зарплатно-карткових проєктів і поза ними. З 11.04.2022 р. нові клієнти (юридичні та фізичні особи – підприємці середнього та малого бізнесу) отримують 6 місяців безплатного розрахункового обслуговування поточних рахунків.

ОТП Банк. Запроваджено кредитні канікули до кінця квітня для всіх без винятку корпоративних клієнтів, представників малого та середнього бізнесу та приватних осіб. Скасовано комісію за внесення готівки на рахунки юридичних осіб та низку комісій за операціями клієнтів – фізичних осіб. Платіжні картки, термін дії яких завершився у лютому-березні або загалом протягом дії воєнного стану, залишаються активними. Розпочато продаж євро у відділеннях банку в Молдові на підставі закордонних або внутрішніх паспортів громадян України в сумі до 3 тис. грн на одного клієнта на день, та форинтів в Угорщині на суму до 15 тис. грн на 1 транзакцію. Банк пропонує українцям відкрити рахунки за спрощеною процедурою в Угорщині, Молдові, Словенії, Болгарії, Румунії, Сербії, Албанії. З 19.04.2022 р. банк відновив надання споживчих кредитів на строк до 12 міс. під заставу строкових депозитів, термін дії яких не сплинув.

Креді Агріколь Банк. Протягом лютого-березня банк здійснив авансові платежі податків на 100 млн грн. Запроваджено спеціальні умови обслуговування клієнтів за банківськими послугами на строк 2 місяці: у разі несплати обов’язкового платежу за будь-якою послугою така заборгованість не вважається простроченою, отже, не застосовуються штрафні санкції. Скасовано щомісячну комісію за всіма картковими пакетами послуг і комісію за грошові перекази на картки інших банків-емітентів. Картки, термін дії яких сплинув у лютому, автоматично подовжено. У відділеннях банку в Польщі впроваджено спрощену процедуру відкриття рахунків для громадян України. Відкриття рахунку та перекази в Україну – безкоштовні.

ПУМБ. Скасовано штрафи за прострочену заборгованість за всіма кредитами, для кредитів корпоративних клієнтів погашення тіла кредиту та відсотків перенесено на 30 днів. Клієнтам банку – фізичним особам оголошено кредитні канікули за наявними кредитами на 3 місяці. Відновлено користування кредитним лімітом для активних клієнтів. Скасовано комісію за еквайрингове обслуговування та плату за використання POS-терміналів. Термін дії всіх карток банку продовжено автоматично. У березні заклад сплатив авансом податки на суму 278 млн грн й ухвалив рішення про аналогічну виплату у квітні на 21 млн грн, а також перерахував 57 млн грн на підтримку ЗСУ.

Отже, протягом другого місяця війни політика найбільших українських банків зазнала суттєвої трансформації. Йдеться передусім про активізацію кредитної підтримки бізнесу в межах власних кредитних програм банків й урядових програм, запроваджених після початку війни.

Також триває активне відновлення діяльності відділень банків на контрольованій та звільненій території, що поступово підвищує рівень фінансової інклюзії до довоєнних показників.

Водночас банківська система зберігає більшість пільг для клієнтів, запроваджених наприкінці лютого – на початку березня поточного року, пов’язаних із безоплатними банківськими сервісами й кредитними канікулами.

Комплексна дія зазначених чинників сприятиме поступовому відновленню ділової активності в економіці та слугуватиме підвищенню рівня економічної безпеки країни.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД