В НІСД відбулась дискусія щодо новацій законопроекту «Про політичні партії в Україні»

Поділитися:

28 жовтня в Національному інституті стратегічних досліджень відбувся круглий стіл «Дискусія щодо новацій законопроекту «Про політичні партії в Україні».

Захід був організований відділом розвитку політичної системи центру суспільних досліджень НІСД спільно з парламентською Робочою групою з підготовки законопроекту.

Парламентська Робоча група, створена за ініціативою народної депутатки України ВР ІХ скликання Подгорної Вікторії (співголова Групи), розпочала свою роботу у грудні 2019 року. До складу Групи увійшли експерти Центру політико-правових реформ, IFES Ukraine, ГО «Рух Чесно», ГО «Інтегріті ЮА», Громадянської мережі ОПОРА, НІСД та інші. Національний інститут стратегічних досліджень в парламентській Робочій групі представляє завідувачка відділу розвитку політичної системи центру суспільних досліджень НІСД Ірина Павленко.

Протягом двох років у процесі підготовки законопроекту Група провела низку консультацій із представниками державних органів (НАЗК, Міністерства юстиції України, ЦВК), парламентських та позапарламентських політичних партій, громадських організацій, а також з експертами Венеціанської комісії та БДІПЛ ОБСЄ, які дали оцінки першій редакції підготовленого законопроекту. Організована НІСД зустріч із науковцями ‑ фахівцями з проблем політичних партій була присвячена аналізу вже другої редакції Проекту Закону «Про політичні партії в Україні» напередодні його реєстрації у Верховній Раді України.

З вітальним словом до учасників зустрічі звернулася керівниця центру суспільних досліджень НІСД Юлія Тищенко. Вона подякувала науковцям за увагу до питання обговорення, і зокрема Вікторії Подгорній, за ініціативу з підготовки нового Проекту Закону. Ю. Тищенко зазначила, що політичні партії та їх роль і значимість у політичному процесі в Україні змінюється, тож має змінюватися і законодавство, що регулює їх діяльність. Разом з тим, необхідно шукати баланс між регулюванням з боку державних органів та демократичними свободами. Вона висловила сподівання, що інновації представленого законопроекту наблизять українське суспільство до такого балансу.

Концептуальне бачення законопроекту представила депутатка Верховної Ради України ІХ скликання к. філос. н. Вікторія Подгорна, співголова Робочої групи. Зокрема, вона звернула увагу на зміни сучасного політичного середовища та характеру політичного вибору громадян, а також на те, який вплив це здійснює на політичні партії. Результатами такого впливу є корпоратизація політичних партій та зростання популізму. Оцінивши основні недоліки, притаманні більшості політичних партій України, вона виступила, зокрема, з критикою ліберального підходу до нормативно-правового регулювання партій, застосованого у 2001 році з ухваленням діючого Закону України «Про політичні партії в Україні», зазначивши, що такий підхід не відповідає сьогоднішнім викликам. В якості альтернативи у законопроекті був застосований інший ‑ егалітарно-демократичний підхід.

Учасники Круглого столу – д. політ. н., к. філос. н. Максим Розумний; к. політ. н. Людмила Зубрицька; д. політ. н., професор, член-кореспондент НАН України Галина Зеленько; к. політ. н. Євген Магда; д. держ. упр., с. н. с. Олексій Валевський; к. держ. упр. Олександр Даниляк – оцінюючи в цілому позитивно Проект Закону, докладно проаналізували представлені новації, вказавши на недоліки законопроекту та окремі питання, які не знайшли в ньому свого відображення.

Експерти спробували спрогнозувати можливий вплив нового Закону (у разі його ухвалення) на майбутній розвиток партійної та політичної системи України.

У ході дискусії також обговорювалися проблеми посилення в Україні регіональних партійних проектів, роль національних менших та рівня їх представництва у партіях, загроза бюрократизації політичних партій внаслідок ухвалення законопроекту, доцільність застосування та розширення державного фінансування політичних партій та інші питання.

 

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: rada.go.ua freepik.com, НІСД

Детальніше у відео: