«З початку російської агресії проти України владна болгарська еліта проводить зовнішню політику «геополітичного шпагату»»: експерт НІСД взяв участь у міжнародному вебінарі Geopolitics. 30 Years After. Ukraine and Bulgaria. Life after communism

Поділитися:

В цілому з початку російської агресії проти України владна еліта Болгарії проводить зовнішню політику, яку можна охарактеризувати як "геополітичний шпагат". Як член Європейського Союзу та НАТО, Болгарія зберігає лояльність до зазначених інституцій, водночас намагаючись зберегти вигідні ділові відносини із Російською Федерацією"

Таку думку висловив завідувач сектору досліджень Південного регіону НІСД Артем Филипенко в ході вебінару "Геополітика. 30 років після. Україна та Болгарія. Життя після комунізму" ("Geopolitics. 30 Years After. Ukraine and Bulgaria. Life after communism”). Захід за участю українських та болгарських експертів був організований платформою New Geopolitics Research Network.

Експерт звернув увагу на те, що з одного боку, Болгарія офіційно не визнала так званого "референдуму" 2014 року в Криму, з іншого - у лютому 2015 року окупований Крим відвідала делегація болгарських парламентарів на чолі з лідером партії АТАКА Воленом Сідеровим, які заявили про визнання цієї події.

Пан Филипенко зазначив, що в Стратегії національної безпеки Болгарії відзначено, що "Республіка Болгарія розглядає Чорноморський регіон у широкому європейському та євроатлантичному контексті для поглиблення співпраці між країнами у сфері економіки, торгівлі та безпеки. Особливо важливе значення цей регіон набуває в контексті розвитку мережі транспортування основних енергоносіїв, пов'язуючи країни-виробників з енергетичними ринками в Європі". 

"В документі згадується, що криза в Україні та незаконна анексія Кримського півострова веде до порушення геостратегічного та воєнного балансу натомість Російська Федерація в цьому контексті не згадується" - зазначив Артем Филипенко.

Важливим питанням у двосторонніх відносинах, на думку експерта, є питання болгарської діаспори в Україні, більшість якої компактно проживає в Одеській області. Зокрема Росія намагається використати політичні настрої мешканців регіону. У квітні 2015 була здійснена спроба проголосити так звану "Бессарабську народну республіку". Здійснювалися і інші провокації проти болгарської спільноти.

Артем Филипенко також приділив увагу двостороннім економічним відносинам. На його думку, Україна та Болгарія можуть активно співпрацювати у питання розвитку транспортної інфраструктури, безпеки, брати участь у реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону".

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: НІСД
Відео: New Geopolitics Research Network, НІСД