"Щодо загострення військово-політичної ситуації на Близькому Сході". Аналітична записка

Поділитися:

В середині листопада ц.р. ізраїльсько-палестинські стосунки в черговий раз суттєво загострилися. 11 листопада ц.р. палестинські бойовики з організації ХАМАС випустили по цілях на півдні Ізраїлю понад 30 саморобних ракет. У відповідь ізраїльські ВПС завдали удару по позиціях пускових установок у Секторі Газа, який перебуває під контролем ХАМАСу, убивши кількох бойовиків.

 

14 листопада у місті Газа від ізраїльського авіаудару загинув голова військового крила палестинського ісламістського угруповання ХАМАС Ахмед Джабарі[1]. Снаряд влучив у машину, в якій він їхав разом зі ще одним провідником бойовиків, який також загинув. Ізраїльська служба безпеки Шин-бет підтвердила, що А. Джабарі був ціллю нападу, заявивши, що він несе відповідальність за «всю терористичну діяльність проти Ізраїлю з боку Гази» за минулі десять років. Загиблий став найвищим представником ХАМАСу, вбитим у Секторі Газа після того, як чотири роки тому Ізраїль провів тут масштабну військову операцію.

 

Після смерті А. Джабарі ХАМАС та інші палестинські військові угруповання почали обстрілювати ракетами південь Ізраїлю. Вперше за останні 20 років було нанесено ракетний удар по найбільшому ізраїльському місті - Тель-Авіву. За повідомленнями ізраїльських джерел, палестинцями було випущено близько 250 ракет, при цьому протиракетна система оборони Ізраїлю «Залізний купол» перехопила 92 з них.

 

У відповідь ізраїльські сили оборони розпочали операцію «Стовп із хмар» проти ХАМАСу, Ісламського джихаду та інших угруповань бойовиків. Вони атакували близько 320 цілей на території Сектора Газа, піддавши анклав найінтенсивнішим бомбардуванням за останні роки. Удари було нанесено по десяткам поліцейських відділків, командних центрам, складам зброї, майстерням, підземним тунелям, установкам для запуску ракет та іншим «об’єктам терористичної інфраструктури».

 

З палестинської сторони за кілька днів обстрілів загинули 19 бойовиків і мирних жителів, з ізраїльської - троє мирних жителів, в чий будинок напередодні потрапила ракета. Ізраїльські військові повідомили, що це лише початок кампанії проти палестинських бойовиків у Секторі Газа. Операція поки що обмежується дистанційними ударами з повітря, землі і моря, однак влада Ізраїлю не виключає можливості наземного вторгнення. Уряд країни дозволив проведення часткової мобілізації резервістів у разі схвалення такого рішення міністром оборони.

 

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху заявив, що Ізраїль зробить усе, що в його силах, аби уникнути цивільних жертв у конфлікті з ХАМАСом. Він звинуватив палестинський військовий рух у «подвійному воєнному злочині», заявивши, що, навмисне розміщуючи свої ракетні установки у заселених районах, бойовики стріляють у мирних жителів Ізраїлю, прикриваючись мирними жителями Гази.

 

Сьогодні міжнародна реакція на загострення ситуації навколо Сектора Газа є неоднозначною. Так, сусідній Єгипет засудив авіаудари, відкликав свого посла з Ізраїлю, викликав ізраїльського посла в Каїрі для пояснень і зажадав негайного скликання засідання Ради Безпеки ООН і Ліги арабських держав (яка у найближчі кілька днів планує провести екстрену зустріч з цього питання). Голова палестинської адміністрації Махмуд Аббас також засудив дії Ізраїлю в Газі. Очікувано різко негативною була реакція на ізраїльські удари з боку Ірану. Військову операцію Ізраїлю також засудила Росія. Міністр закордонних справ РФ С. Лавров закликав ізраїльську владу негайно припинити атаки на Сектор Газа.

 

Ситуація на кордоні Ізраїлю і Гази опинилася в центрі уваги на екстреному засіданні Ради безпеки ООН, що відбулася 15 листопада ц.р. Хоча офіційних заяв за підсумками зустрічі зроблено не було, посол Ізраїлю в ООН повідомив, що його країна отримала «несподівану підтримку» з боку багатьох членів Радбезу. За його словами, члени цього органу повністю усвідомлюють необхідність і законне право Ізраїлю на самооборону в умовах постійних ракетних обстрілів з Сектору Газа.

 

Право Ізраїлю на самооборону підтвердили й Сполучені Штати Америки, які засудивши ракетні обстріли південних районів країни. Президент США Б. Обама обговорив з Б. Нетаньяху і президентом Єгипту М. Мурсі ситуацію на Близькому Сході та закликав ізраїльського прем’єра намагатися уникати жертв серед мирних жителів.

 

Більшість експертів вказують на схожість нинішнього нападу Ізраїлю на Сектор Газа з операцією «Литий свинець» 2008-2009 рр.[2]. Обидві кампанії почалися з несподіваних ударів з повітря, які застали ХАМАС зненацька, супроводжувалися погрозами вторгнутися в Сектор Газа, а також відбулися одразу після президентських виборів у США і перед початком ізраїльських виборів[3]. На думку частини експертів, на відміну від подій чотирирічної давнини, сьогодні ізраїльська армія, швидше за все, проведе більш коротку і цілеспрямовану операцію. Затягування конфлікту сьогодні виглядає більш ризикованим для Ізраїлю з таких причин.

 

1. Хоча ізраїльські системи ПРО серйозно оновлені, країні доведеться мати справу з краще озброєним ХАМАС. Так, міністр оборони Ізраїлю Е. Барак заявив, що найнебезпечнішу зброю палестинських бойовиків - іранські ракети «Фаджр»[4] - було знищено. Однак наступного дня три такі ракети завдали ударів по густонаселених передмістях Тель-Авіва - це був перший випадок, коли ракети, запущені з території Гази, досягли міста. У військовому відношенні ХАМАС не може зрівнятися з Ізраїлем. Але, якщо він втягне Тель-Авів у затяжний конфлікт і загине багато цивільних осіб, Ізраїлю доведеться припинити військові дії до того, як він досягне своїх цілей.

 

2. Палестинські екстремісти користуються сьогодні ключовою підтримкою ісламістського уряду в Єгипті. Так, 16 листопада в Сектор Газа прибув єгипетський прем’єр-міністр Х. Кандиль. За інформацією ЗМІ, головна мета його перебування у палестинському анклаві – надання моральної підтримки бойовикам ХАМАСу. Не виключено також, що ХАМАС отримає допомогу з боку антизахідно налаштованих мусульманських країн на кшталт Ірану, і з боку «недержавних гравців» (тієї ж ліванської Хезболли).

 

3. Навколо Ізраїлю сьогодні склалася несприятлива міжнародна ситуація. Вважливою умовою успіху операції «Стовп із хмар» є запобігання розриву відносин Ізраїлю з Єгиптом. При колишньому єгипетському президентові Х. Мубараку, АРЄ кілька разів надавала посередництво в укладанні перемир’я між Ізраїлем та ХАМАСом. Сьогодні ж реакція Єгипту на дії Ізраїлю в Газі була різко негативною.

 

У той же час, насторожений настрій США і підозрілість Європи щодо Б. Нетаньяху можуть не залишити останньому права на помилку. Так, Ізраїль може зіткнутися з обмеженнями з боку адміністрації Б. Обами, у якого досить непрості відносини з Б. Нетаньяху, котрий, на відміну від свого попередника Е. Ольмерта, не схильний до переговорів та компромісів.

 

4. Головне завдання Ізраїлю в цій кампанії - знову взяти ситуацію під контроль після ракетного обстрілу з території Гази і знищити потенціал ХАМАСу щодо виробництва ракет. В рамках попередньої кампанії з цією метою у Сектор Газа були введені війська, що може бути повторено й цього разу. Однак у 2008-2009 рр. під час наземної операції загинули майже півтори тисячі палестинців, в тому числі сотні мирних жителів, що призвело до звинувачень Ізраїлю у військових злочинах.

 

5. Прагнути згорнути операцію «Стовп із хмар» якнайшвидше змушує владу Ізраїлю й втягнення країни до громадянської війни в Сирії. Вперше за 40 років Тель-Авів  завдав удару по сирійській території після того, як випадковий снаряд упав на зайняті Ізраїлем Голанські висоти[5].

 

Водночас, частина аналітиків прогнозує тривалий конфлікт між Ізраїлем та ХАМАСом у Секторі Газа. Вони вказують, що Тель-Авів володіє військовою перевагою і знає, що даний крок не матиме жодних наслідків для нього. Єдиним реальним негативним наслідком для Ізраїлю на сьогодні стала загибель трьох ізраїльтян при ракетному обстрілі. Але і це, можливо, на руку прем’єру Б. Нетаньяху. Чим більше загострюється конфлікт, тим жорсткіше буде реакція Ізраїлю і тим сильніше ця країна буде відчувати себе «фортецею в облозі» напередодні парламентських виборів.

 

На погляд цієї групи експертів, конфлікт триватиме дуже довго через те, що порівняно невелика кількість втрат терпима і навіть політично вигідна обом сторонам. ХАМАС у разі умиротворення може втратити популярність серед палестинців. Ізраїль, зі свого боку, не бажає, щоб з’явилися передумови існування життєздатної палестинської держави. У цих умовах безперервний конфлікт в Газі підігріває розкол серед палестинців і відсуває створення держави далеко в майбутнє.

 

Однак, у той же час, наслідком тривалого конфлікти та великої кількості жертв серед цивільних палестинців може стати зростання числа симпатиків надання Палестині статусу спостерігача в ООН під час голосування в кінці поточного року.

 

Висновки

1. Військова операція Ізраїлю проти ХАМАСу «Стовп із хмар» має на меті взяти ситуацію в Секторі Газу під контроль після ракетного обстрілу ізраїльської території палестинськими бойовиками і знищити потенціал ХАМАСу щодо виробництва ракет. За своїми характеристиками та обставинами здійснення, вона подібна до операції «Литий свинець», проведеної Ізраїлем у 2008-2009 рр.

 

2. Знищення ізраїльськими ЗС на початку операції голови військового крила ХАМАСу А. Джабарі свідчить про те, що спецслужби Ізраїлю й надалі застосовуватимуть страти представників керівництва руху як ефективний метод боротьби проти  палестинських бойовиків.

 

3. На погляд більшості експертів, на відміну від операції 2008-2009 рр. сьогоднішня кампанія має бути значно коротшою. Ізраїль прагнутиме завершити її якнайшвидше, з огляду на несприятливі обставини міжнародного характеру. З іншого боку, частина аналітиків вважає, що внутрішньополітичні причини, пов’язані з наступними парламентськими виборами, стануть для ізраїльського керівництва більш вагомими, внаслідок чого, операція носитиме затяжний характер.

 

Відділ оборонних стратегій та військово-технічної політики

(О. Александров)



[1] Страта лідерів ХАМАСу є розповсюдженою практикою ізраїльських сецслужб. З 1996 р. таким чином було вбито 6 провідників палестинських терористів, у т.ч. спеціаліст з вибухівки, лідер військового крила, співзасновники і лідери руху, командири різного рівня.

[2] Операція «Литий свинець» розпочалася 27.12.2008 р. і закінчилася 18.01.2009 р. Приводом початку кампанії став тривалий обстріл населених пунктів півдня Ізраїлю з Сектора Газа. Військова операція мала незаперечний позитивний ефект, а її наземна фаза допомогла домогтися затишшя в ситуації навколо Гази на тривалий період.

[3] 22 січня 2013 р. в Ізраїлі будуть проведені дострокові парламентські вибори. Ізраїльтяни мали обирати новий склад парламенту у жовтні 2013 р., однак у жовтні ц.р. прем’єр-міністр Б. Нетаньяху через неможливість досягнення домовленості з членами кабінету міністрів про прийняття бюджету на наступний рік офіційно оголосив про рішення провести дострокові вибори. Фаворитом виборчої кампанії вважається правляча нині партія «Лікуд», а її лідер і нинішній прем’єр Б. Нетаньяху - основним кандидатом на пост глави наступного уряду.

[4] «Фаджр» (від араб. - «Світанок») - сімейство ракет іранського виробництва, були розроблені з використанням північнокорейських технологій на основі радянських реактивних систем залпового вогню. Радіус дії перших ракет становив 40 км. Модернізовані версії ракети «Фаджр-5» калібру 333-мм здатні вражати цілі на відстані до 75 км. Маса вибухової речовини в бойовій частині становить 90 кг. Іноді бойову частину споряджають вражаючими елементами у вигляді металевих кульок для збільшення утрат. Перше застосування цих реактивних снарядів бойовиками угруповання «Хезболла» проти Ізраїлю відзначено 16.07.2006 р. в ході ізраїльсько-ліванського конфлікту.

[5] 11.11.12 р. Ізраїль завдав попереджувальний удар по Сирії. Дії ізраїльської влади стали відповіддю на сирійську міну, що впала на території Голанських висот, що знаходиться під контролем Ізраїлю. Прем’єр-міністр Б. Нетаньяху заявив, що Тель-Авів готовий до будь-якого розвитку подій і перевів збройні сили країни знаходяться у підвищену бойову готовність. Двома днями раніше сірійські танки увійшли в одну з сіл в демілітаризовану зону на території Голанських висот. Цей акт викликав обурення ізраїльських властей, які направили відповідну скаргу до ООН.