За висновками авторитетних іноземних експертів керівництво РФ реалізує стратегію, спрямовану на руйнацію нинішньої європейської системи безпеки. Широкомасштабна збройна агресія РФ проти України є одним з етапів реалізації цієї стратегії.
Найперша мета вторгнення – створити воєнний конфлікт на східних кордонах держав НАТО та ЄС, щоб примусити їх до переговорів щодо перегляду європейської системи безпеки в інтересах РФ. Стратегічні цілі зорієнтовано на зміну воєнно-політичного балансу сил на користь РФ за українським, чорноморським та балтійським напрямами, а також на дискредитацію НАТО як ефективного оборонного блоку.
Пріоритетними завданнями на відповідних етапах зазначеної стратегії є:
- усунення воєнним шляхом законно обраної державної влади України, установлення підконтрольного РФ політичного режиму, унеможливлення впливу на Україну з боку НАТО;
- окупація південно-східних областей України, забезпечення їх сполучення з Кримом і невизнаною Придністровською Молдавською Республікою (ПМР), вихід до кордонів з Румунією, силове примушення Республіки Молдова визнати незалежність ПМР;
- посилення військово-морської присутності РФ у Чорному морі, ескалація воєнно-політичної напруженості на кордонах Румунії й Болгарії з вимогами вийти з НАТО та не розміщувати на своїх територіях стратегічного наступального озброєння проти Росії, зрештою – перегляд на користь РФ конвенції Монтре від 09.11.1936 р. про статус Босфорської й Дарданелльської проток;
- ескалація воєнно-політичної напруженості на кордонах Республіки Польща та балтійських держав (зокрема з білоруської території), демонстрація військової сили й тиск на Литовську Республіку під приводом захисту російської меншини з метою створити передумови для територіального сполучення Калінінградської області РФ з Республікою Білорусь поблизу Cувальського коридору тощо.
Але російська стратегія має суттєві вади, здатні спричинити тяжкі наслідки для самої РФ: цілі й завдання стратегії РФ не відповідають спроможностям цієї країни, є невизначеності щодо шляхів їх практичної реалізації та досягнення кінцевої мети. Через недоліки прогнозування не проаналізовано ефективність стратегії – співвідношення результатів досягнення цілей та витрат ресурсів.
Аналіз зазначених досліджень дає змогу констатувати, що в умовах протистояння у форматах США – РФ, НАТО – РФ, ЄС – РФ та нерозуміння керівництвом РФ трагічності для своєї держави наслідків російсько-української війни Україна має достатній потенціал для ефективного спротиву та перемоги у війні.
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Фото: НІСД
Докладніше в аналітиці: