Огляд цифрової трансформації економіки України

Поділитися:

У цифрових трансформаціях України істотно посилився міжнародний, зокрема європейський, контекст. Формування єдиного цифрового ринку з ЄС та структури з наближення цифрового сектора України до європейського є пріоритетами вітчизняної політики цифрових перетворень в умовах війни. Надання Україні статусу кандидата в члени ЄС створило додатковий імпульс для гармонізування підходів до цифрових перетворень. 

Найбільш значущими недавніми подіями у сфері цифрової трансформації відзначимо такі.

Міжнародна ініціатива відновлення та розвитку України через інновації та цифровізацію Digital4Freedom[1]. Залучення до цього провідних технологічних вітчизняних і світових компаній, серед яких «Microsoft», «Rakuten», «Apple», «Amazon», «Google», «IBM», «Palantir», «Mastercard», «Visa» та ін., суттєво посилить цифрові спроможності України шляхом розбудови цифрової інфраструктури. Компанія «Київстар» надала допомогу розміром 300 млн грн – це стало черговим етапом зміцнення економічного суверенітету України для розвитку нових технологій, уведення цифрових сервісів до економіки та життя країни загалом, а також відновлення цифрової інфраструктури.

Оголошення Урядом ключових проектів цифрового майбутнього України для залучення коштів до програми «цифрового лендлізу»[2]: 

  • упровадження електронної гривні та розвиток інфраструктури для безготівкових розрахунків (кешлес-програма); 
  • перехід на 100 % державних послуг в онлайн; 
  • захист ключових державних реєстрів; 
  • посилення кібербезпеки; 
  • створення системи електронного суду й нотаріату з використанням штучного інтелекту в судочинстві;
  • розвиток цифрових навичок для осіб, старших за 60 років; 
  • розвиток електронної освіти, зокрема дистанційного навчання;
  • формування цифрової митниці для боротьби з корупцією та електронної охорони здоров’я.

Проєкт державної програми «Україна – цифровий хаб для Азійського та Європейського магістрального трафіку» щодо створення в Україні найбільшого ІТ-хабу Східної Європи та проєктів цифрового відновлення й розвитку нашої держави в напрямах: комплексної системи моніторингу післявоєнного відновлення на основі відкритих даних; програми державних гарантій для сприяння відновленню електронних комунікаційних мереж; стратегії розвитку хмарної інфраструктури; державної програми щодо будівництва споруд електронних комунікацій та розроблення Цифрового порядку денного України на 2022–2025 роки. 

Створення спеціалізованого центру пожертвувань ІКТ/технічного обладнання для України (Digital Tech Hub) у межах ініціативи «Scale Up Europe» для подальшої технічної підтримки та приєднання України до Програми цифрової Європи – про це в спільному пресрелізі заявили міністри держав – членів ЄС на сесії Цифрової асамблеї наприкінці червня 2022 р. Так, щоб забезпечити під’єднання та кібербезпеку, компанія «Cisco» безплатно надала Україні мережеве обладнання на понад 5 млн дол. США.

Координація спільних заходів Міністерства цифрової трансформації України з інвесторами у формуванні цифрової стійкої економіки України та залучення 100 млн дол. США відповідно до Національної програми із цифровізації України[3]. Отримання внеску від «NextGenerationEU», зокрема Фонду відновлення та стійкості ЄС (Recovery and Resilience Facility, RRF), є важливим кроком, що сприяє інтеграції України до ЄС. Цьому має передувати фінансування цифрового переходу через гранти, що зумовлює потребу пришвидшити цифрові трансформаційні зрушення в усіх галузях економіки.

Стратегічна важливість програми цифрового лендлізу для України полягає в тому, що її наближення до законодавства ЄС відбувається з урахуванням змін європейського законодавства, зокрема щодо цифрових ринків та цифрових послуг. Це убезпечить від некритичного абсорбування ідей та правил ЄС, які вже істотно переглянув та уточнив сам Європейський Союз.

Європейська комісія та Міністерство цифрової трансформації України запланували зустріч у вересні 2022 р. – її буде присвячено підтримці України в поданні заявки на цифрове фінансування (Connecting Europe Facility, CEF) транскордонної співпраці щодо резервних транзитних з’єднань між ЄС та Україною із залученням телекомунікаційних і технологічних компаній, європейських мереж, асоціацій, офісів широкосмугового зв’язку, представників європейських інституцій та ін. 

На розгляд Верховної Ради України (до кінця літа 2022 р.) внесено законопроєкти щодо: поліпшення управління у сфері електронних комунікацій[4], забезпечення умов для розвитку та відновлення електронних комунікаційних мереж[5], доступу до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики[6]; також запропоновано зміни до деяких законів України стосовно формування та реалізації державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури[7]. Такі ініціативи стосуються самої суті нової цифрової парадигми як одного з вимірів відновлення в післявоєнний період – вона полягає в розробленні нового формату відносин між регуляторами та ключовими учасниками цифрових ринків і дасть змогу мобілізувати додаткові ресурси для цілей відновлення, створить нові можливості зменшити вплив цифрового сектора на довкілля та співпрацювати з європейськими партнерами.

Упровадження запланованих заходів сприятиме прискоренню міжнародної, зокрема європейської, інтеграції України до міжнародного цифрового простору на стратегічних засадах. Активізація відповідних процесів сприятиме залученню фінансування в межах Плану відновлення України для наступної цифрової трансформації економіки України та підвищення цифрового потенціалу українських компаній, їх структурної модернізації і, як наслідок, підвищення їхньої стійкості в післявоєнний період.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

[1] Мінцифра запускає Digital4Freedom – міжнародну ініціативу стрімкого відновлення та розвитку України через інновації та цифровізацію. URL: https://thedigital.gov.ua/news/mintsifra-zapuskae-digital4freedom-mizhn…

[2] Цифровий ленд-ліз. Ключові пункти плану цифрової трансформації України від Мінцифри.  URL: https://forbes.ua/news/tsifroviy-lend-liz-klyuchovi-punkti-planu-tsifro…

[3] Національна програма із цифровізації України передбачає $ 100 мільйонів інвестицій. URL: https://biz.censor.net/news/3352112/natsionalna_programa_iz_tsyfrovizat…

[4] Верховна Рада України прийняла законопроект, який забезпечить покращення управління у сфері електронних комунікацій в умовах воєнного стану. URL: https://www.rada.gov.ua/news/razom/225679.html

[5] Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення умов для розвитку та відновлення електронних комунікаційних мереж : Постанова Верховної Ради України від 18 липня 2022 року № 2407-I . URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2407-20#Text

[6] Про внесення змін до Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку електронних комунікаційних мереж» (щодо забезпечення умов для розвитку та відновлення електронних комунікаційних мереж) : Проект Закону від 22.07.2022 № 7544-1 URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/40095

[7] Про внесення змін до деяких законів України щодо формування та реалізації державної політики сфері захисту критичної інфраструктури : Проект Закону  від 28.07.2022. № 7607 URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/40121