Експерт НІСД взяв участь в конференції присвяченій транскордонній співпраці

Поділитися:

Днями у Польщі, під час конференції в Устриках-Долішніх було оголошено про створення наступного року нової структури Прикордонної функціональної зони. Прикордонна функціональна зона «Кременарос», яка повинна діяти в межах Карпатського єврорегіону, набуває реальної форми. До неї увійдуть сусідні прикордонні повіти з Польщі, Словаччини та України. Метою діяльності буде спільний розвиток, насамперед у галузі туризму та транспортної доступності.

Від української делегації виступив професор Володимир Химинець — завідувач відділу досліджень Західного регіону в місті Ужгород Національного інституту стратегічних досліджень: «Сьогодні ми започатковуємо нову форму транскордонної співпраці, яка має надати нашим прикордонним регіонам реальний фінансовий механізм для розв'язання локальних проблем. Актуальність цього проєкту є очевидною, адже раніше створена асоціація «Карпатський Єврорегіон» вже давно продемонструвала свою нездатність оперативно реагувати на виклики сьогодення в силу своїх розмірів, різноплановості та амбіцій, відсутності порозуміння, координації та єдності. Тому майбутнє саме за мікрорегіонами».

Богдан Ржонка, депутат Європарламенту: «Для транскордонної співпраці, для реалізації проєктів єврорегіонів, як наприклад у Карпатах, де не вистачає ресурсів для сталого економічного розвитку – це реальний фінансовий механізм. Якщо скорочення бюджету обговорюється в Європейському Союзі, то ніхто не ставить під сумнів сенс фінансування таких транскордонних районів. Вам просто потрібно мати гарну ідею, бажано вже підготовлену документацію для реалізації наміру, щоб використовувати кошти ЄС».

У конференції взяли участь представники прикордонного самоврядування, які формуватимуть Прикордонну функціональну зону. З польської сторони це Сяноцький, Бещадський і Ліський повіти, словацькі округи Меджилабірці, Гуменне і Снина, та шість регіонів України.

Давід Ласек, віцепрезидент Карпатського єврорегіону:  «Ми сподіваємось, що до березня наступного року ми матимемо чітку стратегію і план дій, які сьогодні ще потребують обговорення. З нового року ми також створимо організаційні структури, які представлятимуть ініціаторів та партнерів у межах функціональної області. Це нова ідея єврорегіону на наступні 25 років діяльності. Розвиток менших територій буде простішим для підтримки конкретних проєктів, що фінансуються, зокрема, Європейським Союзом».

В роботі конференції також взяли участь депутат польського сейму Тадеуш Кшан, воєвода Підкарпатського воєводства Ева Леньярт, старости Бещадського, Ліського та Ярославського повітів Польщі, голови районних рад з України та багато інших гостей

Марек Кухчинський, депутат та маршал Сейму Республіки Польща: «Доступність, комунікація, автошляхи, залізниця — це першочергові завдання, що стоять нині перед Сеймом. По-друге, це розвиток туристичної інфраструктури. 50-кілометрову територію Підкарпатського воєводства на східному та південному кордоні протягом року відвідує кілька мільйонів українців та словаків. Загалом, вони приносять дохід в бюджет Польщі у розмірі близько 6 млрд злотих, що означає функціонування 4,5 тис. робочих місць».