Експертка НІСД взяла участь в «Форумі якісного регулювання бізнесу», організованому «Економічною правдою»

Поділитися:

26 листопада 2019 року головна консультантка відділу економічної стратегії і економічної безпеки Тетяна Гейко взяла участь в Українському форумі якісного регулювання бізнесу за участі всіх гілок влади, експертів, аналітиків та бізнесу.

На думку експертки, регулювання бізнесу — це важіль впровадження державної влади для досягнення цілей сталого розвитку за рахунок підвищення ефективності інструментів фіскальної і монетарної політики. Відомо, що сталий розвиток — це сприятливий бізнес-клімат, в якому підприємництво здатне формувати ВВП для вирішення соціальних проблем і повернення зовнішніх боргів. Для збільшення видатків на соціальні, інфраструктурні та інші цілі необхідні передумови у вигляді збільшення отриманих доходів. Єдиним джерелом для зростання є результат діяльності розвинутого, впевненого, мотивованого бізнесу. Проте дерегуляцію як усунення регресивних нормативних актів не можна вважати панацеєю для успіху. Це лише один серед багатьох інструментів, що мають вплив на бізнес, таких як прозоре пільгове оподаткування, судова реформа, детінізація економіки, боротьба з корупцією та інше. Навіть методика розрахунку рейтингу Doing Business не завжди може повністю відобразити стан умов для розвитку бізнесу в державі, де проводиться аналіз. Справжній прогрес можливий лише завдяки розробці власного плану дій, пошуку свого шляху до розвитку економіки. Цей шлях не завжди знаходиться в площині підняття податків, а навпаки, може бути реалізований в умовах введення пільгового оподаткування. Є немало прикладів, коли зменшення податків призводить до збільшення ВВП в умовах, коли бізнес отримує сприятливі умови для розвитку і починає масштабуватися, реінвестувати, отримувати зовнішні інвестиції. Як наслідок, зростає фінансовий результат і обсяг податкових надходжень. Здається, до цього досвіду необхідно уважно придивитися... А дерегуляція повинна постійно тривати, як безперервний процес зняття шкідливих обмежень.

Під час конференції учасники мали можливість заслухати доповідь Павла Кухти, першого заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, про заходи, здійснювані на рівні КМУ для створення сприятливого середовища для розвитку бізнесу, а також збільшення інвестицій та забезпечення здорової конкуренції. Він зазначив, що дерегуляція повинна зменшити кількість та вартість регулювань, створити більш ефективне нормативно-правове середовище, і створити рівні правила гри для бізнесу. Здійснено практичні кроки в реалізації цієї реформи, а саме прийнято постанову «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності» щодо покращення позиції України в рейтингу Doing Business, проведено 9 дерегуляційних засідань КМУ(в ході яких скасовано близько 1000 НПА), відбувається реформа державного нагляду та контролю.

Значну увагу було приділено висвітленню результатів законотворчої діяльності Верховної Ради України щодо розгляду в комітетах близько 2500 законопроєктів і прийняття в цілому 86 законів. Про них повідомив у своєму виступі Данило Гетманцев, голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради України.

Крім дерегуляції, на економічне зростання має вплив не тільки політика бюджетного стимулювання, але й поліпшення бізнес-клімату. Як зазначив керівних Державної податкової служби Сергій Варланов, серед інших реформ, що впливають на бізнес-клімат, слід очікувати на активізацію податкової реформи, впровадження якої планується навесні 2020 року, а підготовка до неї активно ведеться вже сьогодні. Головним індикатором успішності реформ буде розмір інвестицій у розвиток бізнесу.

У заході взяли участь: перший заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Павло Кухта, голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради України Данило Гетманцев,  радник Президента України Олег Устенко, керівних Державної податкової служби Сергій Варланов та інші.  

Докладніше: