«Неможливо говорити про демократію, якщо політичні партії є внутрішньо далекими від демократичних стандартів»: експертка НІСД взяла участь в обговоренні висновку Венеціанської комісії та ОБСЄ Проєкту Закону «Про політичні партії в Україні»

Поділитися:

Завідувачка відділу розвитку політичної системи центру суспільних досліджень Ірина Павленко взяла участь у роботі круглого столу з обговорення спільного експертного висновку Венеціанської комісії та ОБСЄ до Проєкту Закону «Про політичні партії в Україні». Круглий стіл організований за підтримки міжнародних організацій ОБСЄ/БДІПЛ (OSCE/ODIHR), Національного демократичного інституту, Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) та Ради Європи. У його роботі взяли участь Пере Віланова Тріас, член Венеційської комісії, Андорра, почесний проф. політичних наук та конституційного права Університету Барселони; Майкл Френдо, член Венеційської комісії, Мальта, колишній спікер парламенту Мальти; Аліса Томас, експертка БДІПЛ; Марчін Валецкі, експерт БДІПЛ та представники робочої групи з розробки законопроєкту «Про політичні партії в Україні», депутати Верховної Ради України, представники кількох українських політичних партій.

У ході дискусії Ірина Павленко зазначила, що оскільки політичні партії є ключовим елементом політичної системи України, деструктивні тенденції їх еволюції негативно позначаються на розвитку представницької демократії в Україні. Неможливо говорити про демократію, якщо політичні партії є внутрішньо далекими від демократичних стандартів. На сьогодні менше одного відсотка українських громадян заявляють, що є членами політичних партій. І хоча ця тенденція партійної неучасті є властивою останнім часом і розвинутим демократіям, надзвичайно низький рівень довіри громадян (менше ніж 1% опитаних) до українських політичних партій є свідченням існування в нашій державі глибокої прірви між суспільством та політичним класом, що є потенційно досить небезпечним явищем.

На подолання цих негативних тенденцій і були спрямовані зусилля членів робочої групи з підготовки законопроєкту «Про політичні партії в Україні» і, зокрема, — його четвертого розділу, в якому містяться вимоги з дотримання процедур із внутрішньопартійної демократії. Проте, враховуючи критику експертів Венеціанської комісії та БДІПЛ, які виходили з так званої «ліберальної моделі» державного контролю, у той час, як автори законопроєкту спиралися на «егалітарно-демократичний» підхід, було ухвалене рішення про застосування у Проєкті Закону не вимог, а визначення принципів внутрішньопартійної демократії, що мають знайти свій відбиток у статутах політичних партій.

Під час зустрічі також обговорювалися інші нововведення проекту закону. Зокрема: спрощення процедури реєстрації політичних партій; зміни вимог до фінансування партій та у сфері їх фінансової звітності; а також пропозиції із запровадження нової практики державного фінансування політичних партій в Україні.

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: freepik.com, НІСД