«Принципи реалізації державної регіональної політики стають основою для розроблення заходів з вирішення критичних проблем розвитку регіонів»: експертка НІСД взяла участь у дискусії «Місцевий розвиток та регіональна політика в Україні та за кордоном»

Поділитися:

Завідувачка сектору регіональних стратегій Ольга Шевченко 28 квітня 2021 року взяла участь у ролі доповідачки у панельній дискусії публічного заходу «Місцевий розвиток та регіональна політика в Україні та за кордоном», організованого аналітичним центром CEDOS у співпраці з Європейським університетом Віадріна у Франкфурті-на-Одері (захід є частиною  проекту ​«Ukraine Calling. Cross-Sectoral Capacity Building», який реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини).

У своєму виступі Ольга Шевченко наголосила на новітніх ключових рисах сучасної регіональної політики в Україні – чіткій систематизації принципів здійснення державної регіональної політики, врахування наслідків впливу реформи місцевого самоврядування на державну регіональну політику, втілення підходів local development та place-based policy у регіональну політику, виділення різних типів територій як об’єктів регіональної політики.

Доповідачка зазначила, що принципи реалізації державної регіональної політики стають основою для розроблення заходів з вирішення критичних проблем розвитку регіонів. Виділення типів територій дозволяє зосередити управлінський вплив і допомогу лише на окремих територіях. При цьому очікується, що покращення показників розвитку цих територій дозволить поширити позитивні тенденції зростання на інші території країни. Реформа місцевого самоврядування на засадах субсидіарності надання послуг та децентралізації влади призводить до посилення відповідальності громад за самоврядний розвиток і до розширення можливостей для розкриття потенціалів розвитку громад. У свою чергу, запровадження place-based policy (територіально орієнтованої політики)  дозволяє точніше впливати на регіональний та місцевий розвиток.  

Панелістами публічного заходу стали Влад Михненко, ад’юнкт-професор у сфері сталого міського розвитку та науковий співробітник Коледжу Святого Петра Оксфордського університету; Ольга Мрінська, амбасадорка Асоціації регіональних студій, заступниця директора і старша менеджерка з оцінки в Європейському банку реконструкції та розвитку; Ігор Ксенич, ад’юнкт-професор кафедри студій культурної ідентичності Інституту європейський культур у Гнезно університету ім. Адама Міцкевича (м. Познань).

Доповідачі означили поточні проблеми регіональної політики в Україні, зміну суб’єктів реалізації регіональної політики, виголосили проблеми регіонального розвитку – зокрема, диспропорції розвитку регіонів, відсутність коштів для трансформацій, знелюднення територій, міграція, застарілість інструментів стимулювання регіонального розвитку.    

Значна увага під час дискусії була зосереджена на питаннях місцевого розвитку, який розглядається як спільна дія бізнес-середовища, органів влади та місцевого самоврядування, організацій громадянського суспільства та науково-експертного середовища задля гармонічного розвитку територіальної громади та регіону. Характерною особливістю місцевого розвитку є необхідність врахування широкого кола інтересів. Місцевий розвиток спрямований на примноження економічного потенціалу території та покращення якості життя; його цілі – розвиток підприємницької активності, допомога населенню, ефективне використання ресурсів, створення умов для зайнятості, збільшення конкурентоспроможності громад чи регіонів.

Із результати заходу можна ознайомитися за посиланням

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

 

Фото: cedos.org.ua