Експертна дискусія «Стратегічне партнерство без стратегії?»

Поділитися:

02 листопада 2021 року відбулась експертна дискусія «Стратегічне партнерство без стратегії?», організована Радою зовнішньої політики «Українська призма» в рамках проєкту Інституційного розвитку аналітичних центрів за підтримки Посольства Швеції в Україні, Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE) та Міжнародного фонду «Відродження».

Модератором під час заходу виступив Сергій Герасимчук, заступник виконавчого директора і директор програми Регіональних ініціатив та сусідства Ради зовнішньої політики «Українська призма». У дискусії брали участь Ганна Шелест, головний редактор UA: Ukraine Analytica, директорка безпекових програм Ради зовнішньої політики «Українська призма»; Євгенія Габер, радник прем'єр-міністра України із зовнішньої політики. Від НІСД у заході взяли участь керівник центру зовнішньополітичних досліджень Максим Паламарчук (спікер); старший науковий співробітник відділу зовнішньої політики Валерій Кравченко (учасник та консультант-експерт під час підготовки дискусії).

Виступ Ганни Шелест був присвячений питанням визначення суті стратегічного партнерства та аналізу відповідного статусу на основі Стратегії національної безпеки та Стратегії зовнішньополітичної діяльності України. Підкреслювалася відсутність чіткого визначення різних статусів відносин (всебічне співробітництво / стратегічне партнерство / глобальне партнерство / відносини стратегічного пріоритетного характеру) у відповідних документах. Була приділена увага аналізу думок українських експертів щодо характерних рис стратегічного партнерства у порівнянні з іншими статусами відносин між державами, а також зроблений огляд наявних стратегічних партнерів України і їхній внесок у розвиток і підтримання двосторонніх відносин.

Євгенія Габер акцентувала увагу на критеріях, які визначають стратегічне партнерство в сучасних умовах (зокрема, в контексті дипломатичного виміру відносин). Було проведено розмежування стратегічного партнерства як вже закріпленого на рівні документу певного статусу в двосторонніх відносинах, і як наміру подальшого поглиблення відносин між країнами у різних напрямах. Під час виступу Євгенія Габер акцентувала увагу на важливості диференціювати відносини стратегічного характеру з тими чи іншими країнами в залежності від їх симетричності та глибини відповідних відносин.

Максим Паламарчук аналізував стратегічне партнерство як інструмент реалізації  національних інтересів України. Було підкреслено різницю між статусом держав-союзників, взаємні зобов’язання яких врегульовані  договорами, та статусом стратегічного партнера, з яким характер відносин може бути більш гнучким. Водночас, саме відповідна гнучкість робить цей інструмент таким корисним для України. Спроби надмірної формалізації чи категоризації відповідного поняття можуть зашкодити ефективності.

Крім того, було наголошено на тому, що в контексті стратегічних відносин України та США для Києва важливими залишаються безперервність процесу партнерства, а також наявність позитивних результатів.

У рамках заходу спікери обговорювали практичні аспекти наявного і потенційного статусу стратегічного партнерства України з різними державами (Литва, Польща, Канада, США, Грузія, Туреччина, Румунія), а також відповіли на питання учасників щодо цієї теми.

Докладніше у відео:

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: prismua.org, НІСД