Ольга Резнікова: «Національна стійкість в умовах мінливого безпекового середовища»

Поділитися:

Англомовне видання монографії Ольги Резнікової «Національна стійкість в умовах мінливого безпекового середовища» – це результат співпраці авторки з мережею випускників Європейського центру безпекових досліджень імені Джорджа Маршалла (м. Гарміш-Партенкірхен, Німеччина). Презентація монографії відбулася 9 червня 2022 року.

У монографії Ольги Резнікової досліджено природу національної стійкості, закономірності розбудови системи її забезпечення, найліпші світові практики й досвід міжнародних організацій у цій сфері; розроблено теоретичні основи і практичні рекомендації для формування відповідної системи в Україні. Напрацювання Ольги Резнікової знайшли відображення у Стратегії національної безпеки України (2020), Концепції забезпечення національної системи стійкості (2021). 

Авторка монографії, яку завершено майже рік тому, аналізує характер та наслідки гібридної війни Росії проти України від 2014 року, а також протидію COVID-19. Повномасштабна війна, розв’язана РФ 24 лютого 2022 року, підтвердила висновки дослідниці: українська держава й суспільство мають значний потенціал самоорганізації та самоуправління. Яскравий приклад – потужний волонтерський рух в Україні, який виявив себе ще вісім років тому. Ольга Резнікова наголошує, що формування національної стійкості передбачає не лише ефективне антикризове державне управління, а й зміцнення стійкості суспільства, економіки та місцевих громад.

Кілька років перед  цим організовували широкомасштабні навчання й тренування – у них брали участь органи державної влади й сектора національної безпеки і оборони України; у суспільстві поширювали об’єктивну інформацію щодо безпекового середовища нашої країни. Завдяки цьому готовність держави й народу відповісти на збройну агресію РФ значно зросла. Це істотно відрізняє нинішню ситуацію від подій 2014 року.

Лідерство та рішучість Президента України також стали потужним драйвером національної стійкості. Цей чинник не лише посилив ефективний спротив українських сил переважальним силам ворога, але й сприяв формуванню широкої міжнародної коаліції на підтримку нашої держави.

Україна зацікавлена в сталому розвитку, належному врядуванні, ефективній економіці, прогресивних знаннях. Ольга Резнікова переконана: наразі ніхто не знає, як і коли закінчиться ця війна, та Україна навіть у найтемніші часи веде боротьбу за свободу й незалежність, зміцнює свою стійкість, забезпечує безперервність критично важливих функцій життєзабезпечення держави й суспільства, адаптується до умов воєнного часу й готує стратегії відбудови та повоєнного розвитку.

Дослідження варті й інші питання національної та міжнародної безпеки й стійкості. Сьогодні бачимо як руйнування глобальної безпекової системи, створеної після Другої світової війни, так і послаблення впливу міжнародних організацій, які мають забезпечити дотримання норм міжнародного права. Ці глобальні процеси знизили ефективність кризового регулювання, знецінили гарантії безпеки, надані різним державам, спровокували нові міждержавні конфлікти й поширення міжнародної злочинності, адже ефективної глобальної системи стримування та покарання немає.

Замах Росії на суверенітет і територіальну цілісність сусідніх держав, а надто Грузії, Молдови та України, світ споглядав протягом багатьох років. Проте міжнародні організації, відповідальні за глобальний мир і безпеку, украй мляво реагували на порушення Росією міжнародного права, на її маніпулювання демократичними цінностями. Політика умиротворення агресора та символічні санкції не завадили загарбницьким планам Кремля, що згодом призвело до розширення формату російської навали.

Доконче небезпечною для України й досі є неефективність глобальної системи безпеки. Зокрема, Росія – ядерна держава й постійний член Ради Безпеки ООН, розпочала війну проти України. Ми ж свого часу відмовилися від ядерної зброї в обмін на гарантії міжнародної безпеки. Як стало згодом зрозуміло, не існує ефективних міжнародних механізмів для запобігання або припинення війни на ранньому етапі. Чи означає це, що всі країни відтепер мають активніше інвестувати в зміцнення обороноздатності? Якою буде ціна такого рішення для економічного та загалом людського розвитку?

Приклад російсько-української війни свідчить про неефективність низки міжнародних організацій та їхніх структурних підрозділів, які не здатні швидко реагувати на зміни глобального безпекового середовища та розв’язувати складні питання безпеки та миру. Це порушує потребу поглиблено проаналізувати ефективність цих міжнародних організацій та їх реформування.

Авторка припускає, що після цієї війни світ може побачити низку нових формальних або неформальних військово-політичних союзів. Вони будуть меншими, але гнучкішими за наявні. Саме такі спілки зможуть запропонувати своїм членам ефективніші гарантії безпеки. Україна – незалежна держава, а отже, має право брати участь у різних системах чи альянсах колективної безпеки й оборони з метою гарантувати державний суверенітет і територіальну цілісність.

Потреба знайти ефективні рішення, щоб припинити російську агресію та надати Україні надійні зовнішні гарантії безпеки  може стати рушієм для реструктуризації застарілої, неефективної системи глобальної безпеки та її інститутів. Очевидно – шлях реформування буде тривалим і складним.

Сучасне середовище безпеки – надзвичайно нестабільне й невизначене. Драматичні події сьогодення перевіряють на практиці міцність і життєздатність чинних механізмів забезпечення миру та безпеки, ефективність міжнародних організацій та альянсів. Зміцнення національної стійкості може стати надійною відповіддю на поточні виклики. Формування та реалізація державної політики відповідного спрямування дасть змогу ефективно реагувати на загрози будь-якого походження та характеру (серед яких і гібридні), адаптуватися до непередбачуваних змін безпекового середовища, підтримувати стабільне функціонування держави та суспільства – до, під час та після кризи, швидко відновлюватись у післякризовий період. Зрештою – це можливість вистояти (а іноді й вижити) та мінімізувати втрати у надзвичайно складних (кризових) умовах, яких неможливо уникнути.

 

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД