Організація системи забезпечення національної стійкості на регіональному і місцевому рівнях: експертка НІСД виступила з доповіддю на міжнародному семінарі з питань стійкості

Поділитися:

19-21 травня 2021 у м. Суми проходив міжнародний семінар з питань стійкості у рамках програми НАТО «Наука заради миру та безпеки».

З вітальним словом виступили Голова Сумської ОДА В. Хома, помічник Генерального секретаря НАТО з питань надзвичайних безпекових викликів Д. ван Віл, ректор Сумського державного університету В. Карпуша. У дискусіях брали участь Міністр у справах ветеранів Ю. Лапутіна, голова Центру інформації і документації НАТО в Україні В. Кляйн, представники міжнародного дослідницького проекту «Стійка Україна», а також експерти з України, Литви, Латвії, Естонії.

На семінарі розглядалися питання міжнародної взаємодії у рамках НАТО, управління соціальними уразливостями щодо гібридних загроз, а також різні аспекти розбудови національної стійкості, зокрема, регіональні, психологічні, соціологічні, комунікативні тощо.

Із доповіддю виступила завідувачка відділу проблем стратегічного планування центру безпекових досліджень НІСД Ольга Резнікова, Експертка звернула увагу на спільні риси і відмінності концептів національної безпеки і національної стійкості. Зазначалось, що моделі забезпечення національної стійкості у різних країнах можуть суттєво відрізнятися. Їх вибір залежить, зокрема, від національних інтересів і особливостей розвитку держави.

Пані Резнікова висловила застереження щодо поширення тенденції маніпулювання поняттям “стійкість”, коли під виглядом забезпечення національної стійкості пропонуються традиційні безпекові заходи у різних сферах або розвиток демократії.

Також порушувалися питання оцінювання ризиків та спроможностей, ідентифікації загроз і виявлення уразливостей як важливих складових аналізу і планування у системі забезпечення національної стійкості. Наголошувалося на необхідності впровадження комплексного підходу, поєднання зусиль різних державних і недержавних органів та населення для підвищення рівня готовності та ефективності реагування на загрози широкого спектру і швидкого відновлення після кризи з використанням підходів “whole-of-society” та “whole-of-goverment”.

Експертка звернула увагу учасників семінару на неможливість оцінювання стійкості, як і подій у безпековій сфері, без урахування контексту ситуації та часу, а також відповідних критеріїв і маркерів.

Ольга Резнікова презентувала на семінарі аналітичну доповідь «Організація системи забезпечення національної стійкості на регіональному і місцевому рівнях».

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: freepik.com, НІСД