Оцінка збалансованості зовнішньої торгівлі України за підсумками 11 місяців 2021 року

За умов довготривалої тенденції до збереження від’ємного сальдо зовнішньої торгівлі України та слабого розвитку внутрішнього ринку особливого значення набуває наростання негативних тенденцій у зовнішній торгівлі, які створюють загрози для економічної безпеки держави.

Експерти НІСД провели оцінку збалансованості зовнішньої торгівлі України за підсумками 11 місяців 2021 року та дійшли наступних висновків:

  • Зростання світових цін на основні товари українського експорту залишається головним драйвером збільшення вартісного обсягу зовнішньої торгівлі України.
  • Високі світові ціни на імпортні товари спричинили посилення інфляційного тиску на внутрішньому ринку.
  • Скорочення фізичного обсягу зовнішньої торгівлі у порівнянні з допандемічним рівнем, а також відставання поточного показника її зростання в Україні від прогнозованого СОТ у світі вказує на серйозні проблеми з відновленням зовнішньоекономічного сектору від наслідків пандемії COVID-19.
  • Кризові явища із забезпеченням теплової генерації ресурсами загрожує енергетичній безпеці та вимагає активізації роботи з оптимізації системи управління запасами палива.
  • Зберігається висока залежність від Росії у постачанні паливно-енергетичних товарів, що потребує негайного вжиття додаткових заходів із забезпечення диверсифікації імпорту цих критично важливих ресурсів.
  • Нездатність подолати залежність від сировинної спрямованості українського експорту, незначні обсяги експорту товарів з високою доданою вартістю, які в основному припадають на країни СНД, знижують стійкість української економіки до зовнішніх викликів.

 

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: freepik.com, НІСД