Дискредитація системи електронного голосування в РФ та нові виклики для впровадження цифрових виборчих технологій в Україні

Запровадження у виборчий процес нових технологій голосування є наслідком технологічного розвитку. Використання цих технологій має відповідати принципам демократичних виборів, не викликати у суспільства сумнівів у достовірності отриманих результатів голосування.

Саме тому питання імплементації електронного голосування у демократичних країнах уже багато років супроводжується широкими фаховими та суспільними дискусіями.

Найяскравішим прикладом стрімкої втрати довіри суспільства до системи онлайн-голосування є досвід її використання на парламентських виборах 2021 р. у Російській Федерації.

Закритість та непрозорість системи дистанційного електронного голосування в Росії, організаційні та технічні проблеми, аномалії у результатах голосування дискредитували таку форму волевиявлення і в довгостроковій перспективі перешкоджатимуть створенню позитивних сценаріїв суспільного сприйняття у тих країнах, які планують її ймовірне впровадження.

Але зловживання авторитарними режимами новими виборчими технологіями не повинне, на думку експертів НІСД, спричинити повну відмову демократичних країн від запровадження електронного голосування у майбутньому.

Правильним є не відмова від стратегії впровадження з часом в Україні дистанційного електронного голосування, а врахування як іміджевих ризиків від його застосування (після дискредитації даної технології у РФ), так і вивчення допущених помилок.

В аналітичній доповіді визначено помилки та зловживання у процесі впровадження системи дистанційного електронного голосування під час парламентських виборів 2021 року в Російській Федерації, зроблено висновки та розроблено стратегію дій щодо запровадження електронного голосування в Україні.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram: t.me/niss_gov_ua
- слухайте на Google Podcast: https://bit.ly/3rmSGCt
- дивіться на YouTube: https://bit.ly/3nE2BRO

Фото: freepik.com, НІСД

Докладніше в аналітиці: