Новітні енергетичні технології та їхній вплив на функціонування систем енергопостачання

Зміст

Вступ

1. Виклики існуючій моделі організації систем енергозабезпечення споживачів

2. Огляд новітніх енергетичних технологій   

3. Зміни моделей організації взаємодії у системах енергозабезпечення  

Висновки 
Вплив новітніх енергетичних технологій на функціонування системи енергопостачання

 

Вступ

Енергетичні технології нового технологічного укладу є драйвером суттєвих структурних змін не тільки у системах та способах задоволення потреб споживачів в енергії, але й моделях економічного розвитку країн. Запровадження технології парового котла дозволило одержати як новий, більш ефективний спосіб отримання рушійної сили для промислового виробництва, трансформувати систему доставки вантажів (розвиток залізничного та морського транспорту), так і започаткувати процес глобалізації економічних стосунків, завдяки полегшенню поставок товарів по всьому світу.

Водночас, нові енергетичні технології створюють суттєві виклики для інфраструктурних систем, на яких базується поточний рівень технологічного та економічного укладу суспільств. Новітні технології потребують трансформації виробничих процесів, зміни звичної практики та моделей організації взаємовідносин між користувачами існуючої інфраструктури, що не завжди з готовністю сприймається суспільством. Процес упровадження нових технологій у базові інфраструктурні системи забезпечення життєдіяльності завжди потребує усвідомлення існуючих перешкод та цілеспрямованої політики.

Системи енергозабезпечення потреб країни нині перебувають на етапі переходу до використання нових енергетичних технологій. У країнах ЄС політика стимулювання зміни технологічної бази енергозабезпечення споживачів отримала назву політики «енергетичного переходу». Відмова від викопних видів палива, розширення використання відновлюваних джерел енергії, розвиток інтелектуальних мереж стали пріоритетом політики країн ЄС та акцентованого стимулювання впровадження таких технологій. Водночас, розвивається ціла низка й інших технологій, що зможуть конкурувати із такими нововведеннями або ж їх доповнювати. Технології штучного інтелекту та інноваційні цифрові бізнес-платформи у сфері енергетики не тільки компенсують недоліки відновлюваної енергетики в частині нестабільності режимів роботи, але й реалізують до цього часу не доступний потенціал управління режимами енерговикористання.

Україна також перебуває на порозі суттєвих технологічних змін в енергетиці. Це пов’язано не лише із проголошеними стратегічними пріоритетами руху до сталої та сприятливої до довкілля енергетики, але й масштабом руйнувань енергетичної інфраструктури внаслідок російської збройної агресії. У процесі післявоєнної відбудови, Україна зможе використати наявні новітні енергетичні технології як важелі структурної перебудови всієї економіки.

У доповіді дається огляд досягнутого прогресу у новітніх енергетичних технологіях з точки зору їх готовності до широкого використання на ринку. Проаналізовано вплив нових технологій на моделі функціонування енергетичних систем, з огляду на українські реалії, та визначено пріоритетні напрями адаптації існуючих моделей регулювання діяльності суб’єктів системи електропостачання.

Аналітична доповідь стане в пригоді науковцям з точки зору пошуку розв’язання проблем, що виникають у зв’язку із розвитком нових енергетичних технологій, спеціалістам різних галузей національної економіки та персоналу підприємств, які визначають пріоритети розвитку підприємств, галузей економіки чи формують стратегії розвитку країни.

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

Докладніше в аналітичній доповіді: