Президент України підписав Закон України «Про критичну інфраструктуру»

Поділитися:

Президент України підписав Закон України «Про критичну інфраструктуру», прийнятий Верховною Радою України 16 листопада 2021 року.

З набранням чинності Закону розпочинається новий етап розвитку системи забезпечення національної безпеки України – формування системи безпеки національної критичної інфраструктури, механізмів та інструментів управління та горизонтальної взаємодії суб’єктів сектору безпеки і оборони та приватного сектору для цілей забезпечення стійкості надання суспільству та державі життєво-важливих послуг та функцій.

Національний інститут стратегічних досліджень започаткував цей напрям наукових досліджень у 2011 році, результатом чого стало опрацювання та оприлюднення у 2015 році «Зеленої книги з питань захисту критичної інфраструктури».

Результати досліджень Інституту стали поштовхом до розгляду питання «Про удосконалення заходів забезпечення захисту об’єктів критичної інфраструктури» на засіданні Ради національної безпеки і оборони України у грудні 2016 року. Відповідне рішення РНБО визначило комплекс завдань для суб’єктів сектору безпеки і оборони країни. У грудні 2017 року Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію створення державної системи захисту критичної інфраструктури. Ключовим завданням, визначеним цими документами, стало розроблення законопроекту з питань захисту критичної інфраструктури.

У рамках досліджень з формування науково-методологічних засад створення системи безпеки і стійкості критичної інфраструктури в Інституті підготовлено низку публікацій, методичних розробок та рекомендацій для практичного використання органами державної влади. Своєрідним узагальненням напрацювань стала аналітична доповідь Інституту «Організаційні та правові аспекти забезпечення безпеки і стійкості критичної інфраструктури України», у якій запропоновано інституційно-організаційні засади, методичні підходи та механізми забезпечення захисту критичної інфраструктури. Також було запропоновано відповідний законопроект, який на системному рівні описував функціонування державної системи захисту критичної інфраструктури, зокрема з урахуванням положень Директиви 2008/114/ЄС від 8 грудня 2008 року про ідентифікацію і визначення європейських критичних інфраструктур та оцінювання необхідності покращення їх охорони та захисту.

Напрацювання фахівців Інституту стали основою законодавчого врегулювання проблематики захисту критичної інфраструктури та знайшли своє відображення у положеннях Закону України «Про критичну інфраструктуру», в авторському колективі якого взяли участь експерти НІСД Олександр Суходоля і Дмитро Дубов.

 

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: сайти Президента України, Верховної Ради України, НІСД, freepik