Вплив міграції на соціально-економічну ситуацію в Україні

Поділитися:

Аналітична доповідь присвячена зовнішнім і внутрішнім міграційним процесам у воєнний період. Здійснена оцінка ймовірності повернення мігрантів і трудової імміграції в період повоєнного відновлення. Досліджено вплив міграційних процесів на соціально-економічну ситуацію в Україні.

Зміст

Вступ

Розділ 1. Міграція українців за кордон та їх повернення

Розділ 2. Внутрішньо переміщені особи: розміщення та працевлаштування

Розділ 3. Формування державної політики адаптації та інтеграції трудових іммігрантів у післявоєнний період

Висновки та рекомендації

 

Вступ

Широкомасштабна збройна агресія РФ проти України та воєнні дії, розпочаті російськими військами 24 лютого 2022 р., призвели до загибелі й травмування цивільного населення в різних регіонах країни, знищення багатьох об’єктів критичної інфраструктури чи порушення їх функціонування, масових руйнувань цивільних об’єктів.

Усе це та інші негативні наслідки воєнного вторгнення, своєю чергою, спричинили масштабну міграцію. За прогнозами Ради ЄС, унаслідок міграції чисельність населення України може скоротитися на 24–33 %, що залежить від тривалості бойових дій та нестабільної роботи інфраструктури.

За офіційними даними, з початку активної фази збройної агресії РФ кількість населення України зменшилася на 6,7 млн осіб. Змінилася статево-вікова структура населення, зокрема спостерігається скорочення частки молоді віком до 20 років та жінок продуктивного віку.

Серед основних видів міграції населення, які наразі спостерігаються в України, можна виокремити такі:

  • міграція за кордон. Станом на 8 листопада 2022 р. понад 7,8 млн українських біженців були змушені залишити Україну, майже 4,7 млн з них отримали тимчасовий захист. Обсяги міграції перевищують усі показники за період незалежності України з 1991 р.;
  • внутрішні переміщення всередині країни. За даними Міжнародної організації з міграції (МОМ), переміщення населення всередині України охопило близько 8 млн осіб;
  • незаконне вивезення українських громадян до РФ. За даними Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй у справах біженців (УВКБ ООН), станом на вересень 2022 р. до РФ було переміщено 2,9 млн осіб  та 9400 українських дітей. Як повідомляють російські ЗМІ, до РФ з України в’їхало понад 3,4 млн українців, серед них – 448 тис. дітей. За інформацією Радника – уповноваженого Президента України з прав дитини та дитячої, реабілітації Д. Герасимчук, станом на червень 2022 р. з України на територію РФ, окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) та Білорусі було вивезено 234 тис. українських дітей;
  • імміграція в Україну. Згідно з розрахунками демографів Україну очікує подальше скорочення загальної чисельності населення, зростання у його структурі частки етнічних українців та зменшення частки росіян, збільшення кількості кримських татар, а також збільшення частки мігрантів з Північного та Південного Кавказу, країн Азії, Африки. Станом на 30 вересня 2022 р. в Україні на обліку перебуває 304 167 іммігрантів; 187 389 – іноземців та осіб без громадянства (тимчасові).

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

Докладніше в аналітичній доповіді: